Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Susan Walsh, ČTK/AP

USA hrozí i spojencům: Přestaňte kupovat ropu z Íránu, nebo si to s vámi vyřídíme

Spojené státy vyzývají pod hrozbou sankcí ostatní země světa, včetně svých spojenců, aby zcela ukončily do 4. listopadu dovoz íránské ropy. Učinily tak v souvislosti s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Podle agentur AP a AFP to v úterý sdělil nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí.

Americký prezident Donald Trump Foto: Susan Walsh, ČTK/AP
USA hrozí i spojencům: Přestaňte kupovat ropu z Íránu, nebo si to s vámi vyřídíme

Podle něho zástupci USA nyní cestují po evropských a asijských zemích, aby jejich představitele pobídli k přerušení dovozu do skončení "doby hájení", po níž začne Washington proti Teheránu uplatňovat naplno sankce.

Přitom varují, že USA nehodlají nikomu udělovat výjimku, takže v případě odmítnutí budou sankce namířeny i proti všem dovozcům ropy z Íránu.

Americký činitel rovněž řekl, že Spojené státy už vyjednávají s dalšími blízkovýchodními zeměmi (z nichž většina má s Íránem napjaté vztahy) o tom, že by zvýšily svůj vývoz, a pokryly tak íránský výpadek.

Írán chce dohodu držet, prodej ropy je podmínkou

Dohoda, od níž USA odstoupily, umožnila zrušit mezinárodní protiíránské sankce výměnou za zpomalení jeho jaderného programu. Americký prezident Donald Trump dohodu už od volební kampaně označuje za špatnou a neúčinnou. O odstoupení USA od dokumentu, který například neřeší vývoj íránských balistických raket, rozhodl v květnu.

Ostatní signatáři - Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko - chtějí dohodu nadále dodržovat. Írán stanovil pro pokračování své účasti podmínky, mezi nimiž je ale i především zachování objemu prodeje ropy. Nynější tlak ze strany USA tak dohodu zcela torpéduje.

Írán už po rozhodnutí USA upozornil, že od dohody také odstoupí, pokud mu z ní již nepoplyne žádný prospěch.

Anketa
Měly by podle vás ostatní státy poslechnout USA a přestat kupovat ropu v Íránu?
Ano
38.5 %
Ne
61.5 %
Celkem hlasovalo 13 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků