Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Kin Cheung, ČTK/AP

USA hlásí propad akcií, klesly kvůli možnému odkladu dohody USA a Číny

Americké akcie v úterý oslabily vlivem výroku amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obchodní dohoda s Čínou by mohla být uzavřena až po prezidentských volbách v USA. Ty se mají konat v listopadu příštího roku.

Ilustrační foto. Foto: Kin Cheung, ČTK/AP
USA hlásí propad akcií, klesly kvůli možnému odkladu dohody USA a Číny

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 1,01 procenta a obchodování zakončil na 27.502,81 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,66 procenta na 3093,20 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil o 0,55 procenta na 8520,64 bodu.

"Nemám žádný konečný termín," řekl k obchodní dohodě USA a Číny Trump v Londýně, kam přicestoval na summit NATO. "Domnívám se, že z některých hledisek je lepší počkat na dobu po volbách," dodal.

Dopady Trumpových slov později ještě podtrhl americký ministr obchodu Wilbur Ross, když řekl, že počkat s podpisem dohody na čas po amerických volbách vezme Pekingu jednu vyjednávací páku.

Obchodní válka trvá už rok

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Na devizovém trhu v úterý ze stejného důvodu klesl dolar. Oslaboval zejména vůči japonskému jenu a švýcarskému franku, které jsou považovány za bezpečné měny v dobách nejistoty. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22:00 SEČ ztrácel 0,1 procenta na 97,72 bodu.

Dolar k japonskému jenu ve stejnou dobu odepisoval 0,3 procenta na 108,64 JPY a k švýcarskému franku klesal o 0,4 procenta na 0,9873 USD. Euro si vůči dolaru připisovalo setiny procenta na 1,108 USD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků