Hlavní obsah
Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy Foto: Francoise Lenoir, Reuters

Unijní úředníci stávkují kvůli platům a penzím

Na 3500 úředníků Evropské unie v úterý stávkovalo na protest proti zamýšlenému omezení růstu jejich platů a penzí a proti zvýšení věku pro odchod do penze na 67 let. Stávkující tvrdí, že jim hrozí omezení kupní síly o 60 procent během 15 let.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy Foto: Francoise Lenoir, Reuters
Unijní úředníci stávkují kvůli platům a penzím

Stávka se týká jen zaměstnanců Rady Evropské unie, tedy instituce zastupující členské státy. Nestávkuje se v Evropské komisi a Evropském parlamentu. Nicméně zaměstnanci těchto dvou institucí mohou stávkovat příští týden podle toho, jak ve středu rozhodne vedení jejich odborů.

Podle dlouhodobého rozpočtu unie pro léta 2014 až 2020 by se mělo na zaměstnance evropských institucí vydat o sedm miliard eur (180 miliard korun) méně než v minulém sedmiletém období. Vedení Rady EU proto rozhodlo, že bude opět zaveden zvláštní poplatek z platů, které budou moci růst jen o dvě procenta. Stejně tak by měl být důchodový věk zvýšen z 63 na 67 let. Evropská komise navrhla prodloužení na 65 let.

Odbory unijních zaměstnanců tvrdí, že za takových okolností to bude znamenat za 15 let ztrátu kupní síly o 60 procent.

V evropských strukturách pracuje na 55 000 lidí. Jejich platy a podmínky jsou zdrojem opakovaných polemik. Evropská komise musela například vyvracet tvrzení německého tisku, podle něhož přes 4000 evropských úředníků vydělává víc než kancléřka Angela Merkelová, tedy 21 000 eur (541 000 korun) měsíčně.
Nejvyšší plat v institucích EU je podle komise 18 400 eur (zhruba 473 000 korun). Nejnižší asistentský plat je 2600 eur (zhruba 67 000 korun). Zaměstnanci institucí EU ale mají řadu příplatků, které jejich příjem značně zvyšují.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků