Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Právo

Unie chce přísnější pravidla pro hypotéky, zákazníkům by měla pomoci

Lehkovážné poskytování hypoték lidem, kteří je nedokáží splácet, by se nemělo opakovat. Evropská unie se dohodla na přísnějších podmínkách pro poskytování půjček na bydlení. Návrh Evropské komise by měl zároveň lidem pomoci, aby se v nabídce hypoték dokázali lépe vyznat, uvedl server BBC.

Ilustrační foto Foto: Právo
Unie chce přísnější pravidla pro hypotéky, zákazníkům by měla pomoci

Hlavním cílem nových pravidel je zabránit, aby hypotéku získali lidé, kteří neprokážou dostatečnou schopnost splácet úvěr. Pravidla mají rovněž lidem pomoci lépe se orientovat v nabídce hypoték.

Banky budou například nuceny upozorňovat na riziko změny úrokových sazeb. Budou muset také projevit větší trpělivost s klienty, kteří se dostanou do potíží se splácením, a nebudou jim smět hned zabavit jejich domy. Pravidla ještě musí schválit Evropský parlament a odsouhlasit členské státy EU.

Finanční krize začala kolapsem na trhu rizikových hypoték ve Spojených státech, kde se hypotéky poskytovaly bez jakékoliv kontroly
Michel Barnier, eurokomisař pro vnitřní trh

"Finanční krize začala kolapsem na trhu rizikových hypoték ve Spojených státech, kde se hypotéky poskytovaly bez jakékoliv kontroly toho, zda si je spotřebitelé mohou dovolit, a špatně informovaní spotřebitelé byli povzbuzováni k nadměrnému riskování," uvedl evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

"Něco podobného jsme viděli také v Evropě, například během prudkého vzestupu a následného nevyhnutelného pádu trhů s bydlením ve Španělsku a Irsku," upozornil komisař. Poukázal rovněž na dopady lehkovážného poskytování hypoték, v jehož důsledku byly řadě lidí zabaveny jejich domy.

Nová pravidla podle Barniera podpoří zodpovědné praktiky při poskytování hypoték. "Spotřebitelé konečně získají ochranu, kterou si zaslouží. Budou lépe informováni, takže si budou moci vybrat hypoteční produkt, jenž bude nejlépe vyhovovat jejich potřebám a bude mít nejvýhodnější finanční podmínky. Budou si přitom vědomi rizik, která podstupují," řekl Barnier.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků