Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Gleb Garanich, Reuters

Ukrajina v pondělí očekává obnovení dodávek plynu z Ruska

Kyjev předpokládá, že Rusko v pondělí obnoví dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Řekl to v neděli ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom již v sobotu potvrdil, že od Ukrajiny obdržel 378 miliónů dolarů (8,5 miliardy Kč), kterými si země prosincovou dodávku plynu předplatila.

Ilustrační foto Foto: Gleb Garanich, Reuters
Ukrajina v pondělí očekává obnovení dodávek plynu z Ruska

Rusko kvůli sporům o ceny a nezaplacené účty v polovině června dodávky plynu na Ukrajinu zastavilo. Koncem října se obě země za asistence Evropské komise dohodly na podmínkách prozatímního obnovení dodávek v zimních měsících. Kyjev si ale podle dohody musí dodávky předplácet.

Ukrajina se kvůli nedostatku financí snažila nákup nových dodávek ruského plynu co nejvíce oddalovat a pokrývala domácí poptávku ze svých zásobníků. Kvůli čím dál chladnějšímu počasí však v pátek poslala Gazpromu 378 miliónů dolarů, a předplatila si tak prosincovou dodávku miliardy krychlových metrů plynu.

„Zaplatili jsme částku za miliardu krychlových metrů. Od pondělí začneme plyn dostávat,” řekl podle agentury Reuters Demčyšyn. Ukrajina podle něj v současné době spotřebovává přes 200 miliónů krychlových metrů plynu denně. Z toho zhruba 55 miliónů pokrývá domácí těžbou, 120 milionů čerpáním ze zásobníků a zbytek takzvanými zpětnými dodávkami ze sousedních zemí Evropské unie.

Demčyšyn již dříve upozornil, že Ukrajina by v prvním čtvrtletí příštího roku mohla od Ruska koupit dalších 1,5 miliardy krychlových metrů plynu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků