Hlavní obsah
Centrála společnosti Uber v San Francisku. Foto: Eric Risberg, ČTK/AP

Uber dostal v USA šest tisíc oznámení o sexuálních útocích

V letech 2017 a 2018 nahlásili uživatelé téměř 6000 sexuálních útoků ve vozech Uberu ve Spojených státech. Vyplývá to z dlouho očekávané zprávy o bezpečnosti, kterou poskytovatel alternativní taxislužby v pátek zveřejnil.

Centrála společnosti Uber v San Francisku. Foto: Eric Risberg, ČTK/AP
Uber dostal v USA šest tisíc oznámení o sexuálních útocích

Z uvedených hlášení šlo ve 464 případech o obvinění ze znásilnění. Zpráva také uvádí, že v 19 případech došlo k úmrtí způsobených fyzickým útokem, uvedl server CNN.

Celkem dostala společnost v uvedeném období hlášení o 5981 sexuálních napadeních, která se údajně stala během některých z 2,3 miliardy uskutečněných jízd. Z toho vyplývá, že 99,9 procenta jízd nepoznamenaly bezpečnostní problémy, zdůraznila firma, která podniká i v Česku.

Meziročně se počet útoků zvýšil, ale v poměru k počtu jízd, který v minulém roce vzrostl, klesl o 16 procent.

U téměř poloviny ohlášených útoků (45 procent) měl být pachatelem některý z pasažérů, nikoli řidič, stojí v první zveřejněné zprávě tohoto typu. Z napadených bylo dohromady 89 procent žen. V sedmi procentech pak došlo k napadení řidičů nebo řidiček.

Zpráva má podle Reuters veřejnost přesvědčit, že Uberu záleží na bezpečnosti. „Zveřejnit dobrovolně zprávu, která se zabývá takto obtížnými bezpečnostními otázkami, není snadné,” řekl zpravodajskému serveru BBC šéf právního oddělení Uberu Tony West. „Většina firem o záležitostech, jako je sexuální násilí, nemluví, protože by tak riskovaly negativní publicitu a kritiku veřejnosti. Ale my cítíme, že je čas na nový přístup," dodal.

Uber v minulosti čelil kritice ohledně bezpečnosti svých jízd a soudním řízením kvůli nevhodnému chování některých svých řidičů. Před dvěma týdny přišel o licenci k přepravě cestujících v Londýně mimo jiné právě kvůli nedostatečné bezpečnosti cestujících.

Firma podniká v 70 zemích. V současnosti podle BBC podobnou zprávu o bezpečnosti z žádného dalšího trhu neplánuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků