Hlavní obsah
Evropská premiéra Star Wars v Londýně Foto: Dylan Martinez, Reuters

Tržby za Hvězdné války překročily celosvětově miliardu dolarů

Sedmý díl Hvězdných válek s názvem Star Wars: Síla se probouzí v neděli v tržbách celosvětově překonal hranici jedné miliardy dolarů (téměř 25 miliard korun). Této částky přitom dosáhl nejrychleji v dějinách světového filmu, informovala agentura AP.

Evropská premiéra Star Wars v Londýně Foto: Dylan Martinez, Reuters
Tržby za Hvězdné války překročily celosvětově miliardu dolarů

Magickou hranici překročil snímek 12 dní po uvedení do kin. Dosavadním rekordmanem byl Jurský svět, který letos dosáhl tržeb jedné miliardy dolarů za 13 dní, uvedla společnost Rentrak.

Star Wars přitom dokázaly hranici na rozdíl od Jurského světa překonat i přes to, že se ještě nepromítá v Číně, kde bude uveden až 9. ledna. Právě jeho promítání v této asijské zemi, která je druhým největším trhem pro filmovou tvorbu na světě, bude podle odborníků mocným impulsem k dalším výdělkům.

Má-li se sedmý díl Hvězdných válek zařadit mezi kasovně nejúspěšnější filmy, musí v Číně bezpodmínečně uspět. Nejvíc peněz dosud v kinech za nový film utratili diváci v Severní Americe, kde tržby dosahují částky 440 miliónů.

Téměř 50 miliónů dolarů na Boží hod

Už v pátek zaznamenal snímek další rekord. V amerických a kanadských kinech utržil na Boží hod přes 49 miliónů dolarů.

Dosavadní "vánoční" rekord byl přitom poloviční, od 25. prosince 2009 ho držel film Sherlock Holmes britského režiséra Guye Ritchieho.

Práva na výrobu filmů o Hvězdných válkách získala společnost Walt Disney v roce 2012 za zhruba čtyři miliardy dolarů. Natočení sedmého dílu stálo kolem 200 miliónů (necelých pět miliard korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků