Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Rogelio V. Solis, ČTK/AP

Trump brzy uvalí nová cla na dovoz aut, napsal německý list. Akcie automobilek oslabily

Americký prezident Donald Trump by mohl již příští týden uvalit nová cla na dovoz automobilů do Spojených států. Informoval o tom v úterý německý list Wirtschaftswoche, který se odvolává na zdroje z Evropské unie. Zpráva měla negativní dopad na akcie evropských automobilek.

Americký prezident Donald Trump Foto: Rogelio V. Solis, ČTK/AP
Trump brzy uvalí nová cla na dovoz aut, napsal německý list. Akcie automobilek oslabily

Americké ministerstvo obchodu začalo v květnu na pokyn prezidenta Trumpa vyšetřovat vliv dovozu automobilů na národní bezpečnost USA, což vyvolalo obavy ze zavedení nových cel na automobily. Ohrožením národní bezpečnosti Spojené státy zdůvodnily také letošní uvalení nových cel na dovoz oceli a hliníku.

"Zpráva ministerstva obchodu leží na prezidentově stole," píše Wirtschaftswoche s odvoláním na zdroje z EU. "Trump o clech možná rozhodne již příští týden po setkání (skupiny velkých světových ekonomik) G20 v Buenos Aires," dodává.

Spojené státy nyní uplatňují dovozní clo 25 procent na lehké nákladní vozy a pickupy a 2,5 procenta na menší auta. EU má na dovoz aut z USA jednotné clo deset procent. EU již dříve varovala Spojené státy, že by na zavedení dodatečných cel odpověděla vlastními opatřeními.

Zpráva ministerstva doporučuje zavedení 25procentního cla na dovoz automobilů ze všech zemí kromě Kanady a Mexika. Cla by podle ní měla platit bez výjimky pro všechny typy osobních automobilů, uvedl Wirtschaftswoche.

Zpráva měla negativní dopad na akcie evropských automobilek, například německých firem Volkswagen, BMW a Daimler, uvedla agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků