Hlavní obsah
Premiér Mirek Topolánek (ODS). Foto: Vincent Kessler, Reuters

Topolánek: plynová krize je permanentní a může nastat zítra

Český premiér Mirek Topolánek ve čtvrtek před zahájením summitu Evropské unie v Bruselu řekl, že plynová krize, kterou Evropa zažila na počátku letošního roku je permanentní a může se opakovat.

Premiér Mirek Topolánek (ODS). Foto: Vincent Kessler, Reuters
Topolánek: plynová krize je permanentní a může nastat zítra

Český premiér před summitem řekl, že v případě plynové krize se podařilo vyřešit krátkodobý výpadek, příčiny však podle Topolánka i nadále zůstávají.

Topolánek řekl, že obdoba plynové krize, při níž Rusko přerušilo počátkem letošního roku dodávky svého plynu přes Ukrajinu dále do Evropy, může znovu "nastat klidně zítra".

Ze strany českého předsednictví EU následovala kyvadlová diplomacie mezi Moskvou a Kyjevem, na jejímž základě se podařilo dodávky znovu obnovit. Obyvatelé některých zemí však zastavení dodávek plynu pocítili na vlastní kůži.

Nutný je alternativní způsob dodávek

Podle Topolánka jsou příčiny problémů ohledně plynu řešitelné alternativními dodávkami. O ty se ale v Evropské unii v současnosti vedou spory. EU chce na některé energetické projekty věnovat miliardy eur z unijního rozpočtu, ale zatím se nedokázala shodnout na přesné podobě seznamu.

"Jsem mírný optimista v tom, že se ten infrastrukturní balíček podaří na dnešním summitu schválit," řekl český premiér. Dodal, že o vyladění seznamu projektů se nyní vedou intenzivní zákulisní vyjednávání. Z velké části se problémy "točí" kolem plynovodu Nabucco, který by měl do unie přivést plyn ze střední Asie, a snížit tak závislost EU na Rusku.

Evropská komise původně navrhovala, že se v případě Nabucca zaručí za úvěry ve výši 250 miliónů eur, pak ale částku snížila na 200 miliónů eur a nyní už ani nehovoří o Nabuccu, ale o "projektech jižního koridoru". To se ale nelíbí několika členským státům a jednání o tomto seznamu bude zřejmě jedním z nejnáročnějších bodů dnes začínajícího summitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků