Hlavní obsah

Test odhalil v některých zelených čajích celý koktejl pesticidů

Šest ze sedmnácti testovaných zelených čajů obsahovalo pesticidy. Dva z porcovaných čajů by se kvůli jejich vysokému obsahu vůbec neměly dostat na trh. Informoval o tom spotřebitelský časopis dTest.

Test odhalil v některých zelených čajích celý koktejl pesticidů

„V čajích jsme zjišťovali možnou přítomnost celkem tří stovek pesticidů. Nalezli jsme rezidua 21 z nich. Výrobky Tesco Green Tea a Dukát Zelený čaj tradiční obsahovaly insekticid acetamiprid v množství, které více než dvojnásobně překračuje unijní limit. Neměly by se vůbec objevit v obchodní síti,“ uvedl Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.

„Tyto dva čaje navíc obsahovaly ještě dalších 11, respektive 13 reziduí pesticidů.“ Dukát Zelený čaj tradiční se přitom již v lednu roku 2014 objevil mezi nebezpečnými potravinami v databázi Státní potravinářské a zemědělské inspekce kvůli nadlimitnímu obsahu jiného insekticidu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Více než deset pesticidů objevil dTest také u zeleného Pigi čaje Jemča, Teekanne Green Tea a Pravého zeleného čaje tradičního Lloyd Tea.

„Vliv koktejlu rozličných pesticidních látek není dostatečně prozkoumán, proto je na místě opatrnost. Jejich kombinace, byť v minimálním množství, může mít nevyzpytatelné účinky,“ vysvětluje Pavlis. Větší množství pesticidů i vysoký obsah jednoho z nich naměřila laboratoř také v čaji Gunpowder od Valdemara Grešíka.

Zalijte vařící vodou?

Test zkoumal také senzorické vlastnosti čajů. Česká vyhláška je ohledně kvality čaje značně benevolentní a říká pouze, že „čajem pravým se rozumí čaj, který je vyrobený z výhonků, listů, pupenů nebo jemných částí zdřevnatělých stonků čajovníku Camellia sinensis.“ Přitom rozdíl mezi čajem ze zdřevnatělých stonků a z pupenů je obrovský. Jak chuťový, tak cenový.

„Pokud dáváme přednost pohodlí čajových sáčků před složitější přípravou sypaného čaje, je lepší nemít velká kvalitativní očekávání a spíše než pupeny a lístky čekat jemnou drť a větvičky,“ uzavírá Pavlis.

Obecně platí, že zelený čaj by se neměl zalévat vařící vodou, ideální teplota je mezi 70 a 90 stupni Celsia. Podle časopisu je proto překvapivé, že 8 ze 17 výrobců testovaných čajů na obalu uvádí, že se sáčky mají zalévat právě vroucí vodou, i když tento postup může být příčinou špatného chuťového dojmu u některých výrobků, píše dTest.

Anketa
Pijete zelený čaj?
ano, často
61.5 %
občas
21.1 %
ne
17.4 %
Celkem hlasovalo 10323 čtenářů.

A DOST! Zelené čaje v sáčcích

Zelený čaj by měl za normálních okolností na naše zdraví blahodárné účinky. Obsahuje totiž antioxidanty. Působí také díky kofeinu jako životabudič. Jenže na mnoha místech světa je pěstován za pomoci zdraví škodlivých chemických látek. Nezávislé zkoušky dTestu zkoumaly 17 zelených čajů v sáčcích a v některých objevily tak vysoký obsah pesticidů, že by se vůbec neměly prodávat. A to není všechno. Více v dalším díle seriálu A DOST! na serveru Stream.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků