Hlavní obsah
Logo společnosti Tesla u čínské centrály v Pekingu Foto: Jason Lee, Reuters

Tesla má rekordní ztrátu. Zvýšila ale výrobu i tržby

Americký výrobce elektrovozů Tesla prohloubil ve druhém čtvrtletí ztrátu na rekordních 718 miliónů dolarů (téměř 16 miliard korun), meziročně ji tedy více než zdvojnásobil. Firma miliardáře Elona Muska ale podle svého středečního sdělení zvýšila výrobu i tržby. Její akcie proto po uzavření amerických burz přidávaly více než devět procent.

Logo společnosti Tesla u čínské centrály v Pekingu Foto: Jason Lee, Reuters
Tesla má rekordní ztrátu. Zvýšila ale výrobu i tržby

Tržby Tesly se v období od dubna do června zvýšily o 43 procent na čtyři miliardy dolarů (téměř 88 miliard korun). Společnost totiž na trh dodala více než 40 000 aut, včetně 18 000 vozů Modelu 3 určeného pro masový trh.

V červenci se jí několikrát podařilo splnit cíl vyrobit 5000 kusů Modelu 3 týdně. V příštím čtvrtletí jich chce na trh dodat 50 000 až 55 000 kusů. Do konce srpna by to mělo být 6000 vozů týdně a později 10 000 vozů týdně, uvedl Musk v dopise akcionářům. Od hranice 7000 vozů za týden bude podle něj Tesla trvale ziskovou firmou.

Musk se omluvil analytikům

Výdaje Tesly sice i nadále výrazně převyšují její příjmy, nicméně odtok hotovosti nebyl tak silný, jak se obávali analytici. Někteří experti se domnívají, že firma bude potřebovat další kapitál, ale Musk to stále odmítá. Během telekonference, která následuje vždy po předložení kvartálních výsledků, se šéf Tesly také omluvil za svůj poslední výstup, kdy otázky analytiků označil za „nudné” a odmítl na ně odpovídat.

Šéf Tesly Elon Musk

Foto: Joe Skipper, Reuters

Musk se v poslední době musel omlouvat i britskému potápěči, kterého označil za pedofila. Reagoval tak na kritiku miniponorky, kterou Musk nabízel pro záchranu thajských chlapců uvázlých v zatopené jeskyni. Výroky šéfa Tesly dočasně negativně zasáhly i akcie firmy. [celá zpráva]

Tesla před nedávnem oznámila, že se chystá postavit novou továrnu v Číně. Podle Muska do své první výrobny v zahraničí investuje dvě miliardy dolarů (téměř 44 miliard Kč), dřívější informace uváděly až pět miliard dolarů. Továrna by měla vyrábět 250 000 vozů ročně.

V Asii a Evropě se vizionářský podnikatel chystá postavit další obří továrny na výrobu aut a baterií. V červnu podle agentury DPA označil za favorita pro evropské sídlo Tesly Německo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků