Hlavní obsah
Oplatky, které musely být staženy kvůli nevyhovujícímu složení. Foto: SZPI

Tesco stahuje oplatky s arašídy, které nemají být arašídové

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Tesco neprodleně stáhnout z tržní sítě závadnou potravinu Wafers chocolate & hazelnut Oatland. Sušenky nemají být podle uvedeného složení arašídové, ale obsahují více než stokrát větší množství arašídů, než lze označit za stopové množství.

Oplatky, které musely být staženy kvůli nevyhovujícímu složení. Foto: SZPI
Tesco stahuje oplatky s arašídy, které nemají být arašídové

Polské oplatky s lísko-ořechovým krémem máčené v čokoládě v balení o hmotnosti 400 gramů a s označením data minimální trvanlivosti do 18. 3. 2014 mohou podle výrobce obsahovat „...stopy jiných skořápkových plodů a arašídů“.

Laboratorní analýza u předmětné potraviny prokázala přítomnost arašídů v množství 2324 miligramů na jeden kilogram. Tato hodnota překračuje přibližně stonásobně maximální uznatelné množství pro stopový výskyt arašídů. Tím, že výrobek obsahuje větší množství alergenní složky (arašídů), může osobám s alergií na arašídy způsobit závažné zdravotní komplikace.

Z došetřování případu u obchodníka vyplynulo, že společnost Tesco uváděla do oběhu celkem 932 kusů závadné šarže potraviny a na základě uloženého opatření SZPI stáhla 669 kusů výrobku. Spotřebitelé tedy odebrali 263 kusů.

Inspekce důrazně doporučuje všem spotřebitelům s alergií na arašídy, aby uvedený výrobek nekonzumovali.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků