Hlavní obsah
Supermarket Tesco v Londýně Foto: Toby Melville, Reuters

Tesco se stáhlo z Číny

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco dokončil odchod z čínského trhu. Za 275 milionů liber (8,3 miliardy korun) prodal dvacetiprocentní podíl ve firmě, kterou vlastnil spolu s čínským partnerem China Resources Holdings (CRH). Společnost to uvedla v úterý. Krok jí podle vlastních slov umožní soustředit se na své hlavní podnikání.

Supermarket Tesco v Londýně Foto: Toby Melville, Reuters
Tesco se stáhlo z Číny

Na čínský trh Tesco vstoupilo v roce 2004, mělo však problém se zde prosadit. V roce 2014 proto uzavřelo partnerství se společností CRH. Společný podnik tehdy spojil 131 čínských prodejen Teska s více než 3000 obchody CRE.

Tesco se už stáhlo z Japonska, USA a Jižní Koreje. V současnosti firma přezkoumává své zbylé aktivity v Asii. V úvahu připadá odchod Thajska a z Malajsie.

Tesco by v takovém případě kromě Británie zůstalo jen v Irsku, Česku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Završení odchodu z Asie by mohlo být jedním z posledních kroků výkonného ředitele Davida Lewise, který firmu vede od roku 2014. V říjnu jej má nahradit Ken Murphy.

Pod Lewisovým vedením společnost v Británii otevřela vlastní diskontního řetězce Jack's. Ten je přímou konkurencí německých prodejen Aldi a Lidl, jež jsou v posledních letech mezi Brity stále populárnější.

V roce 2017 Tesco koupilo za 3,7 miliardy liber velkoobchodní společnost Booker, čímž upevnilo svou dominantní pozici mezi prodejci potravin v Británii, kde má nyní na trhu podíl 27,4 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků