Hlavní obsah
Nákupní vozíky u obchodu Tesco Express v jihozápadním Londýně Foto: Luke Macgregor, Reuters

Tesco má v Česku ztrátu čtyři miliardy

Obchodní řetězec Tesco se v Česku ve finančním roce 2013/2014 propadl do ztráty čtyři miliardy korun. Podle firmy je důvodem mimořádný odpis majetku. Společnost se potýká s propadem tržeb a účetním skandálem.

Nákupní vozíky u obchodu Tesco Express v jihozápadním Londýně Foto: Luke Macgregor, Reuters
Tesco má v Česku ztrátu čtyři miliardy

V předchozím účetním roce propad činil 1,1 miliardy korun. Tržby řetězce klesly o 3,5 procenta na 42,4 miliardy korun, vyplývá z výroční zprávy společnosti.

Záporný výsledek hospodaření za finanční rok končící 28. února 2014 byl podle výroční zprávy ovlivněn především navýšením opravné položky k dlouhodobému majetku, hlavně pozemků a budov, ve výši 4,362 miliardy korun. "Bez započítání zmíněného mimořádného odpisu majetku si Tesco v České republice zachovává ziskovost," řekl mluvčí firmy Jiří Mareček.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Tesco v Británii zavádí úsporná opatření, aby se vyrovnalo s poklesem cen a odlivem zákazníků. Ozdravný plán má firmě pomoci ukončit roky ztrát podílu na trhu a vyrovnat se s problémy, které jí způsobil finanční skandál kolem nadhodnocování zisků.

Kdysi velmi úspěšná firma začala v posledních letech ztrácet podíl na trhu kvůli nástupu levnějších diskontních prodejen, movitější zákazníci se naopak přesunuli k luxusnějším obchodům. Firma proto vyměnila generálního a finančního ředitele. Společnost začátkem roku oznámila, že v Británii uzavře 43 ztrátových prodejen.

Slovenský deník Sme uvedl v pondělí s odkazem na britského investora seznámeného s ozdravným programem Teska, že společnost zvažuje odchod ze střední Evropy. [celá zpráva]

V Česku má Tesco téměř 14 tisíc zaměstnanců, odbory české divize řetězce v lednu vyhlásily stávkovou pohotovost v reakci na plán firmy uzavřít hypermarket v Ústí nad Labem a pražský supermarket ve Smíchovské tržnici. Stávkovou pohotovost odvolaly poté, co se se společností dohodly, že zaměstnanci uzavíraného hypermarketu v Ústí nad Labem, kteří opustí firmu, dostanou vyšší odstupné a mimořádnou odměnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků