Hlavní obsah
New York Stock Exchange Foto: Andrew Kelly, Reuters

Symbol Ameriky, newyorskou burzu NYSE, spolkne konkurence

Burzovní společnost IntercontinentalExchange (ICE) převezme za 8,2 miliardy dolarů (zhruba 156,2 miliardy korun) věhlasnou burzu NYSE Euronext. Pokud záměr schválí regulační orgány, vznikne globální burzovní operátor, který bude nabízet širokou škálu obchodů s finančními produkty a bude konkurovat neméně věhlasné burze CME Group z Chicaga.

New York Stock Exchange Foto: Andrew Kelly, Reuters
Symbol Ameriky, newyorskou burzu NYSE, spolkne konkurence

ICE, přes kterou se obchodují komodity, za burzu NYSE Euronext zaplatí z části hotově a z části svými akciemi. Nabízená cena jednu akcii NYSE Euronext ohodnocuje na 33,12 dolaru. ICE oznámila, že až bude kontrakt uzavřen, akcionáři NYSE Euronext budou vlastnit asi 36 procent akcií ICE.

Po více než 200 letech tak NYSE Euronext přestává být nezávislou. Končí zároveň období, kdy byla synonymem amerického kapitalismu téměř výlučně značka NYSE (New York Stock Exchange) a pověstná Big Board (Velká tabule), na které se zobrazují kurzy akcií a která se pravidelně objevuje v záběrech televizí po celém světě.

Na transakci už se dohodly správní rady obou firem, neznamená to ale, že kontrakt bude automaticky dokončen. Své totiž ještě budou muset říci regulační orgány a jejich postoj je velkou neznámou. Nestačí totiž jen stanovisko úřadů ve Spojených státech, vyjadřovat se budou také úřady v EU a zřejmě i jinde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků