Hlavní obsah
Estakáda D8 u Prackovic, kde pracuje podloží. Bude se tak jezdit jen po levém mostě. Foto: Libor Zavoral, ČTK

Svah pod novou D8 se hýbe, provoz bude omezen. Nechceme nikoho ohrozit, tvrdí šéf ŘSD

Poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří se v sobotu otevře s omezením. Provoz na estakádě u Prackovic bude sveden na jeden ze dvou mostů. V České televizi to v pátek řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa. Důvodem je posun masivu pod estakádou, což ukázala čerstvá měření.

Estakáda D8 u Prackovic, kde pracuje podloží. Bude se tak jezdit jen po levém mostě. Foto: Libor Zavoral, ČTK
Svah pod novou D8 se hýbe, provoz bude omezen. Nechceme nikoho ohrozit, tvrdí šéf ŘSD

Podle Kroupy výsledky měření za posledních 24 hodin ukázaly, že masiv začal reagovat na zrychlené stavební práce v posledních měsících. „V hloubkách 18 až 20 metrů pod povrchem dochází k posunům, řekl Kroupa k náspu u prackovické estakády.

ŘSD chce podle něj sledovat, jestli se místo neovlivní provozem. Proto řidiči budou jezdit jen levým mostem v režimu 1 1. „Nic se neděje,” uklidňuje Kroupa. Omezení bude zhruba dvoukilometrové.

Výstavba dálnice D8

Foto: Novinky.cz s použitím Mapy.cz a ČTK

„Nechceme dovolit jakákoliv možná pochybení. Abychom neohrozili kohokoliv, tak na tu mostní estakádu zatím nebudeme pouštět provoz. A budeme dál sledovat ten masiv a čekat, až se ta situace uklidní,” řekl Kroupa. Dodal, že ŘSD zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho bude masiv pod estakádou reagovat. Podle něj se bude nadále měřit i monitorovat.

„Pokud se mám rozhodnout mezi bezpečností občana a tím, jestli zprovoznit dílčí kousek, tak raději volím bezpečnost občana,” sdělil Kroupa. Pokud by se něco dělo, tak by se most mohl posunout a mohl by tam podle Kroupy vzniknout „schodek“ do kterého by řidiči mohli najet.

Letecké záběry stavebních prací na D8 z 19. října

Video: Novinky

Před nestabilním podložím nového úseku dálnice D8 varoval již v listopadu geolog  z Akademie věd ČR Vladimír Cajz. Nebezpečí na stavbě dálnice D8 přes České středohoří nejsou podle něj vyřešena. [celá zpráva]

Mluvčí ŘSD Jana Rýdl dokonce mluvil o tom, že prackovická estakáda vydrží sto let. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků