Hlavní obsah

Sucho napáchalo zemědělcům škody až za 11 miliard. Chtějí odškodnění

Sucho letos napáchalo škody v českém zemědělství za devět až 11 miliard korun, řekl v pátek prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Zemědělci budou chtít od státu odškodnění mezi dvěma a 2,5 miliardy korun.

Sucho napáchalo zemědělcům škody až za 11 miliard. Chtějí odškodnění

Největší škody budou podle Jandejska na obilovinách, pak u cukrové řepy, u chmele kvůli špatné kvalitě, škody jsou i na krmných plodinách. Zemědělci budou hlavně chtít, aby odškodnění bylo rychlé, pokud možno do konce letošního roku, dodal Jandejsek.

Zatím nebyly vyplaceny ani kompenzace za loňské sucho, které způsobilo podle komory škody za 12 miliard korun, také zejména na obilovinách, olejninách, trvalých travních porostech a na kukuřici. Zemědělci nakonec zažádali o kompenzace za 1,16 miliardy korun.

Letos chtějí agrárníci žádat o 2 až 2,5 miliardy, aby pomoc byla podle nich ekvivalentní kompenzacím v Německu.

„Negativní ekonomické dopady do zemědělské produkce jsou nejen na území ČR stále četnější, protože také četnost extrémních výkyvů počasí se zvyšuje. Různé typy kompenzací tak budou pravděpodobně vyšší než dosud, což ukazuje i vývoj objemu kompenzací v ČR v posledních letech,” řekl Novinkám agrární analytik Petr Havel.

Řepce sucha nevadí

Připomněl, že ekonomické dopady počasí řeší i na úrovni EU, která se svém nařízení z loňského roku doporučila členským zemím kompenzovat zemědělcům ztráty už od poškození 20 procent zemědělské produkce.

Kvůli slabší úrodě obilí, hlavně pšenice, hrozí pekaři od podzimu zdražením. [celá zpráva]

Letošní mimořádná sucha přitom vůbec neuškodila v tuzemsku mezi veřejností nepříliš populární plodině – řepce. Její produkce letos stoupne díky větším výnosům i větší osevní ploše. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků