Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ivan Blažek, Právo

Stinná stránka brexitu: na Ostrovech nemá kdo sklízet úrodu

Agentury, které shánějí sezónní pracovníky do zemědělství v Británii, mají problém sehnat dostatek lidí na sběr letošní úrody. Oznámil to svaz těchto pracovních agentur. Podle serveru BBC pochází 99 procent sezónních pracovníků na britských farmách z východní Evropy, po rozhodnutí o brexitu však jejich zájem opadl.

Ilustrační foto Foto: Ivan Blažek, Právo
Stinná stránka brexitu: na Ostrovech nemá kdo sklízet úrodu

Dvě třetiny sezónních pracovníků jsou podle BBC z Rumunska a Bulharska. Podle Národního zemědělského svazu loni poklesl počet sezonních zaměstnanců o 17 procent a část úrody kvůli tomu shnila nesklizená.

Náborová agentura působící v Rumunsku zajišťuje zaměstnance pro 80 britských farem. V příštích měsících musí najít 4000 lidí na sběr jahod, malin, jablek a hrušek. Zájemců je ale málo a agentura obvolává své klienty v Británii, aby jim sdělila, že nezajistí dostatek personálu.

Estera Ameszová z vedení agentury řekla, že zájem o práci v Británii prudce opadl kvůli nadcházejícímu brexitu a že klíčovým důvodem je pokles kurzu libry. Dalším faktorem je nejistota, protože lidé nevědí, jaké dokumenty potřebují.

„V Bukurešti před naší kanceláří stávaly fronty, denně přicházelo 30 až 40 lidí. Dnes, pokud je dobrý den, jich přijde hrstka. Brávali jsme jenom ty nejlepší, teď vyškrabáváme dno hrnce,” řekla Ameszová.

Agentura měla ve zvyku kontrolovat případnou trestní minulost zájemců a nechala uchazeče podstoupit test manuální zručnosti. Ameszová řekla, že nyní se kritéria rozvolnila a že stačí, když mají zájemci dvě ruce a dvě nohy. Agentura také začala vyjíždět na rumunský venkov a sama pracovníky vyhledávat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků