Hlavní obsah
Stavební výroba Foto: David Ryneš, Novinky

Stavebnictví v červenci zklamalo slabým růstem. Velké projekty váznou

Stavební výroba v Česku v červenci zpomalila meziroční růst na 1,8 procenta po červnovém růstu osm procent, informoval ve středu Český statistický úřad. Bytů se staví více, propad ale zaznamenalo inženýrské stavitelství, kam patří například dopravní stavby.

Stavební výroba Foto: David Ryneš, Novinky
Stavebnictví v červenci zklamalo slabým růstem. Velké projekty váznou

Produkce v pozemním stavitelství vzrostla o 7,5 procenta, v inženýrském naopak klesla o 10,2 procenta.

V červenci se začalo stavět 2612 bytů, což je o 36,8 procenta více než ve stejném období loni. Počet dokončených bytů pak meziročně vzrostl o 13,3 procenta na 2007 bytů.

„Stavebnictví v červenci výrazně zaostalo za naším očekáváním. Za propadem stál především vývoj v oblasti inženýrského stavitelství. To naznačuje, že problémy při realizaci infrastrukturních projektů přetrvávají,” řekla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Podle ní se ale v následujících měsících začne ve stavebnictví projevovat vyšší čerpání peněz z fondů EU i rostoucí investiční aktivita firem díky mimořádně dobré kondici domácí ekonomiky. „Pomoci by měla i vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, ačkoli rezidenční výstavbu stále brzdí neflexibilní a složitá pravidla,” dodala ekonomka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků