Hlavní obsah
Odstavená letadla někdejších Fischer Air na letišti v Ruzyni na snímku z roku 2009 Foto: Milan Malíček, Právo

Stát nemusí platit 334 miliónů za bývalé Fischerovy boeingy

Firma Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF) neuspěla u Nejvyššího soudu s dovoláním ve sporu o 334 miliónů korun, které žádala od státu jako náhradu ušlého nájemného za dvě konkurzem blokovaná letadla z někdejší flotily podnikatele Václava Fischera.

Odstavená letadla někdejších Fischer Air na letišti v Ruzyni na snímku z roku 2009 Foto: Milan Malíček, Právo
Stát nemusí platit 334 miliónů za bývalé Fischerovy boeingy

Nejvyšší soud dovolání částečně odmítl, částečně zamítl, řekl ve čtvrtek mluvčí soudu Petr Knötig. Na verdikt upozornila Česká televize. Odůvodnění zatím není k dispozici. Dovolání čekalo na rozhodnutí několik let.

Ve firmě AMF míval podle dostupných informací většinový podíl podnikatel v cestovním ruchu Fischer, letouny sloužily v jeho někdejší letecké společnosti.

"Jsem překvapen a zklamán. K vlastnímu rozhodnutí se vyjadřovat nebudu. Jsem přesvědčen o tom, že ve všech sporech okolo v České republice zašantročeného majetku nakonec uspěji," napsal ve čtvrtek ČTK Václav Fischer.

Stroje se před lety dostaly do konkurzní podstaty společnosti Charter Air (bývalý Fischer Air). Nárok si však na ně dělala také společnost AMF, a proto se domáhala jejich vyloučení z konkurzní podstaty. Správce i přesto letadla prodal.

Prodejní cena strojů přesáhla částku dva milióny dolarů (téměř 40 milionů korun), což je zlomek původní hodnoty. Oba letouny kvůli složitým soudním sporům stály téměř pět let na Ruzyni. Nakonec v červnu 2010 odletěly do Rumunska, kde si nový majitel objednal generální opravu. Podle zpráv v médiích skončily boeingy v Nigérii.

Fischer považuje konkurz za bezdůvodný a neplatný od samotného začátku. „Já musím trvat na tom, abych za postupy konkurzních soudců a správců byl odškodněn,” uvedl loni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků