Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump. Foto: Leah Millis, Reuters

Spojené státy by mohly odejít z WTO, řekl Trump svým spolupracovníkům

Americký prezident Donald Trump opakovaně řekl svým spolupracovníkům, že chce, aby Spojené státy opustily Světovou obchodní organizaci (WTO). Informoval o tom v pátek server Axiom s odvoláním na své zdroje.

Americký prezident Donald Trump. Foto: Leah Millis, Reuters
Spojené státy by mohly odejít z WTO, řekl Trump svým spolupracovníkům

„Nevím, proč tam jsme. WTO je zbytkem světa nastavena tak, aby poškozovala Spojené státy,” citoval amerického prezidenta jeden ze zdrojů. Trump již během své volební kampaně označil WTO za „katastrofu”.

Krok by podle Axiomu uvrhl světový obchod do velkých zmatků. Server nicméně upozornil, že s odchodem z WTO by musel souhlasit americký Kongres, a označil za nepravděpodobné, že Trump tento záměr zrealizuje.

WTO, jejímž cílem je usnadňovat mezistátní obchodní výměnu, vznikla v roce 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT). Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí.

Mezi její další úkoly patří sledování obchodních politik členských států, spolupráce s ostatními mezinárodními organizacemi či poskytování technické pomoci a školení pro rozvojové země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků