Hlavní obsah
Foto: Reuters

Sokolovská uhelná chce snížit těžbu, doly mají být v provozu až do roku 2036

Těžební společnost Sokolovská uhelná hodlá v následujících letech snížit objem těžby ve dvou svých povrchových dolech, aby je udržela v provozu až do roku 2036. Řízené snižování těžby z deseti na osm miliónů tun uhlí se dotkne dolů Družba a Jiří. Na webových stránkách společnosti to oznámil ekonomický ředitel Jaroslav Rokos.

Foto: Reuters
Sokolovská uhelná chce snížit těžbu, doly mají být v provozu až do roku 2036

Těžba výrazněji klesla už letos, kdy se její objem dostal na zhruba 8,6 milionu tun. V loňském roce SU vytěžila kolem 9,7 miliónu tun uhlí a v roce 2007 to bylo přes deset miliónů tun. Kdyby se nepřistoupilo ke snižování objemů, zkrátila by se životnost nejen těžební části společnosti, ale také zpracovatelské ve Vřesové, konstatoval Rokos. Tady má SU mimo jiných technologií i elektrárnu. Výroba elektrické energie je přitom nejvýznamnějším zdrojem příjmů firmy, podotkl ředitel.

Zpracovatelská část SU spotřebuje kolem čtyř miliónů tun uhlí ročně. Lom Družba pak v těch nejlepších letech vytěží kolem dvou miliónů tun, podotkl Rokos. Podle něj by tak Družba nedokázala dostatečně zásobovat zpracovatelskou část, pokud by byl lom Jiří vytěžen předčasně. "A my tedy musíme této skutečnosti přizpůsobit tempo těžby. Ta se tak výhledově bude pohybovat kolem osmi miliónů tun ročně. Počítáme s tím už při přípravě podnikatelského plánu na další rok," uvedl Rokos.

SU už ukončila výrobu tříděného uhlí, což bylo podle Rokose spíše otázkou ekonomickou, týkající se výrobních nákladů, než aby to souviselo s poklesem těžby. V případě briket dochází odpovídající uhlí a vyrábět se mají do konce roku 2010. "Oblast, kde se ale nejvíce pokles těžby projeví, je odbyt prachového uhlí. Budeme preferovat odběry pro výrobu tepla v okolních městech a obcích, a naopak dojde k redukci u odběrů určených pro výrobu elektrické energie," poznamenal ředitel.

SU má v letošním roce hospodařit se ziskem před zdaněním kolem dvou miliard korun. O rok dříve to bylo 2,8 miliardy korun. Vývoj hospodaření ovlivnilo letos například snížení poptávky po elektrické energii. S poklesem tržeb a zisku těžaři počítají i v příštím období, propad odhadují až o jednu miliardu korun. Přes očekávaný pokles těžby a snižování tržeb SU nechystá plošné propouštění. Stavy zaměstnanců chce ze současných asi 4600 lidí snižovat postupně hlavně takzvanými přirozenými odchody.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků