Hlavní obsah
Koi herpes viróza kaprů způsobuje úmrtnost kolem 90 procent. Ilustrační foto. Foto: Milan Malíček, Právo

Smrtící virus kaprů se šíří. Dva pražské rybníky vypustí a vysypou vápnem

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 12 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Nemoc kaprů se vyskytla v několika krajích ČR.

Koi herpes viróza kaprů způsobuje úmrtnost kolem 90 procent. Ilustrační foto. Foto: Milan Malíček, Právo
Smrtící virus kaprů se šíří. Dva pražské rybníky vypustí a vysypou vápnem

Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

„Kapr je šlechtěn stovky let, je jiný než původní ryba a ztratil část své přirozené odolnosti,“ uvedl Vrána. Virus mohou přenášet i další druhy ryb, proto se preventivně z dotčených oblastí v Praze – rybníku Velká Obůrka a Cukrovarského rybníku – vylovily všechny ryby, dodal.

Ryby byly omámeny oxidem uhelnatým, usmrceny a odvezeny do kafilerie. Veterináři nařídili vytvořit ochranné pásmo v celé kaskádě vinořských rybníků od rybníku U Kamenného stolu po Cukrovarský rybník.

Koi herpes viróza se podle Vrány od jiných onemocnění liší obrovskou úmrtností, která se pohybuje kolem 90 procent, ale může dosáhnout až 100 procent. Je také velmi rychlá. Jde o onemocnění, které se vyskytuje spíše výjimečně, řekl Vrána. V Praze se podle něj objevilo možná úplně poprvé. Není přenosné na člověka.

Zdrojem mohou být infikované násady, ale také koi kapr, kterého soukromý chovatel vypustil z akvária nebo zahradního jezírka do rybníka, uvedl Vrána.

Herpes viróza kapra koi se nyní podle Vrány vyskytla v několika krajích – Moravskoslezském, Pardubickém, Středočeském, další případy byly zaznamenány na jihu Čech a u Kutné Hory, uvedl.

Nákaza se nemusí projevit roky

Kromě vysypání vápnem je vhodné, pokud se dno rybníka nechá přes zimu vymrznout. Může se totiž stát, že přes veškerá opatření nákaza vypukne opakovaně.

Ministerstvo zemědělství hradí náklady spojené s výlovem nakažených ryb i jejich likvidací, dodal Vrána.

Veterináři již dříve upozornili, že nákaza se u ryb nemusí projevit roky. Pokud je ryba latentně infikovaná, vypadá zdravě. Herpes virus může být v hostiteli měsíce až roky, aniž by na něm byly patrné příznaky nákazy. Pak stačí jako spouštěč stres, který umožní vzplanutí infekce do klinické formy.

„Nemocná ryba vyloučí velké množství viru do svého prostředí a infikuje další, pak se nákaza exponenciálně hromadí,“ řekl Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubického kraje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků