Hlavní obsah
Boeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings Foto: Smartwings Group

Smartwings poslal úřadu dokumenty k letu s jedním motorem

Společnost Smartwings doručila Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) veškeré požadované dokumenty k letu ze závěru srpna, který letadlo absolvovalo jen s jedním funkčním motorem. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí firmy Vladimíra Dufková.

Boeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings Foto: Smartwings Group
Smartwings poslal úřadu dokumenty k letu s jedním motorem

Letecký úřad let prověřuje, podle jeho dřívějších vyjádření byl postup posádky při letu nestandardní.

Letoun společnosti Smartwings letěl 22. srpna z řeckého ostrova Samos do Prahy. Letadlu přestal během letu nad Egejským mořem fungovat levý motor, který se posádce nepodařilo znovu nastartovat. Stroj pak pokračoval v nižší letové hladině až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí.

Ilustrace letu Smartwings QS-1125

Foto: Mapy.cz

ÚCL následně zahájil šetření letu a vyžádal si od dopravce vysvětlení chování posádky a záznamy o letu. Poslední z nich společnost dodala ve čtvrtek.

„Smartwings při šetření události od začátku úzce spolupracuje s Úřadem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a Úřadem pro civilní letectví. Interní setření potvrdilo, že se nejednalo o systémovou chybu,” uvedla firma.

Mluvčí ÚCL Vítězslav Hezký na dotaz Novinek, zda již požadované podklady a odpovědi na otázky od Smartwings dostali, neodpověděl. Podle agentury ČTK potvrdil, že společnost spolupracuje. Výsledky šetření ovšem nechtěl předjímat.

Úřad v minulých týdnech uvedl, že v případech, kdy se letadlu porouchá jeden z motorů, je obvyklým řešením nouzové přistání na nejbližším letišti. Jde především o preventivní postup pro případ, kdyby přestal fungovat i druhý motor. Po cestě se nacházela i další letiště s dostatečně dlouhou přistávací drahou. Dopravce krátce po události bezpečnostní pochybení odmítl s tím, že posádka postupovala v souladu s bezpečnostními i provozními předpisy.

V případě zjištěného pochybení může úřad zahájit se společností například správní řízení, v krajním případě i podat trestní oznámení. Příčinu výpadku jednoho z motorů řeší Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Smartwings letos v létě čelí situaci s odstavenými Boeingy 737 MAX 8. Ty byly na jaře celosvětově odstaveny po dvou nehodách, při nichž zahynulo více než 300 lidí. Smartwings tehdy vlastnil sedm těchto strojů, dalších devět měl převzít právě v létě. Americký výrobce v současnosti připravuje aktualizaci problémového softwaru, termín jeho zavedení je však nejasný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků