Hlavní obsah
Zaparkovaná letadla 29. března 2020 na letišti Václava Havla v Praze Foto: Jan Handrejch, Právo

Smartwings chtějí od státu 900 milionů korun

Letecká skupina Smartwings žádá stát, aby jí poskytl půjčku nebo garanci ve výši 900 milionů korun. Uvedl to server Lidovky.cz. Další zhruba miliardu korun by do firmy měli vložit její akcionáři. Součástí skupiny jsou aerolinky Smartwings a České aerolinie (ČSA). Firmu, podobně jako další přepravce, postihla opatření proti koronaviru, kdy se letecká doprava prakticky zastavila.

Zaparkovaná letadla 29. března 2020 na letišti Václava Havla v Praze Foto: Jan Handrejch, Právo
Smartwings chtějí od státu 900 milionů korun

Předseda představenstva a spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně v minulých dnech v médiích uvedl, že firma bude na to, aby se dostala z problémů, potřebovat až dvě miliardy korun.

Stát by měl za poskytnutí peněz získat místo v dozorčí radě, případně možnost do budoucna ovlivňovat strategii Smartwings.

Smartwings měly ještě před koronavirovou krizí problémy způsobené nedodáním 22 letadel Boeing 737 MAX. Podle slov své mluvčí Vladimíry Dufkové se ale „s touto skutečností velmi dobře vypořádaly”.

V současnosti skupina čelí dalším finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Smartwings patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Šimáně a Jaromír Šmejkal. Necelý poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost Citic Europe.

Možnou státní pomoc aerolinkám kritizovali někteří ekonomové, podle nichž nejde o strategickou firmu a není třeba, aby k ní stát přistupoval jinak než k ostatním společnostem.

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O’Leary již dříve řekl, že pokud by skupina Smartwings padla, Ryanair její linky ráda nahradí. „Praha je velmi atraktivní destinace a my všichni tu své kapacity budeme navyšovat,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků