Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Slovensko chystá výrazné zvýšení minimální mzdy

Slovenská vláda chystá nejvýraznější zvýšení minimální mzdy za poslední roky. Nejnižší měsíční výdělek na Slovensku by měl od příštího roku dosáhnout 380 eur (10 580 korun). V Česku se má minimální mzda zvýšit na 9 200 korun.

Ilustrační snímek Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Slovensko chystá výrazné zvýšení minimální mzdy

Minimální mzda je na Slovensku už teď vyšší, než v České republice. V současné době činí 352 eur, tedy zhruba 9 800 korun, zatímco v ČR je minimální mzda 8 500 korun.

Minimální mzdu na Slovensku sice pobírá jen zlomek zaměstnanců, od její výše ale závisí například příplatky za práci v noci nebo za pracovní pohotovost.

Odbory a zaměstnavatelé se nedohodli

Slovenské ministerstvo sociálních věcí navrhlo zvýšit minimální mzdu o 28 eur, což by bylo o 7,95 procenta. Byl by to zároveň největší nárůst od roku 2009. Ministerstvo tak učinilo poté, co se zaměstnavatelé a odbory na úpravě minimální mzdy tradičně nedohodli. Zatímco odboráři požadují její razantnější zvýšení, zástupci firem by uvítali, kdyby náklady na pracovní sílu nevzrostly.

Záměr výrazněji zvýšit minimální mzdu představila vládní strana Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica stranickému sněmu letos v červnu. Tento krok je jedním ze souboru opatření, kterými chce levicový kabinet zlepšit životní úroveň obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků