Hlavní obsah
Největší část kompenzací jsme v březnu zaplatili Českým dráhám. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Slevy v dopravě už nás stály přes tři miliardy, skoro půl miliardy na měsíc

Za vysoké, 75procentní slevy na jízdenky pro vybrané skupiny obyvatel Češi za prvních sedm měsíců zaplatili 3,2 miliardy korun. To vychází na více než 450 milionů měsíčně, jen za březen to bylo 454 milionů. Ve čtvrtek to za ministerstvo dopravy uvedl mluvčí František Jemelka.

Největší část kompenzací jsme v březnu zaplatili Českým dráhám. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Slevy v dopravě už nás stály přes tři miliardy, skoro půl miliardy na měsíc

Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od loňského září využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného, kterou loni schválila vláda. Všechny ostatní, kteří se studentům a důchodcům na slevu skládají, to podle ministerstva dopravy bude stát šest miliard.

Největší část kompenzací čeští daňoví poplatníci v březnu zaplatili Českým dráhám, a sice 184 milionů korun. České dráhy se na platbách za slevy podílejí v prvních sedmi měsících asi ze 43 procent.

Dalších 28,7 milionu korun poslali daňoví poplatníci za levné jízdenky RegioJetu. Mezi autobusovými dopravci fakturovala nejvyšší částku společnost Student Agency, které stát proplatil chybějících 15,7 milionu korun.

Nejvíce stát dopravcům za poskytnuté slevy zaplatil v říjnu, kdy kompenzace činily 512 milionů korun. Naopak v prosinci to bylo skoro o 100 milionů korun méně, což bylo zapříčiněno zejména vánočními svátky.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v rámci integrovaných dopravních systémů a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V rámci železniční dopravy platí pouze ve vozech druhé třídy.

Kompenzace dopravcům za levné jízdenky
Vlaky:
České dráhy 184,641 mil. Kč
RegioJet28,798 mil. Kč
LEO Express 10,184 mil. Kč
GW Train Regio 1,933 mil. Kč
ARRIVA Vlaky 940 952 Kč
Autobusy:
Student Agency 15,747 mil. Kč
ČSAD Vsetín
12,422 mi. Kč
Arriva střední Čechy
12,373 mil. Kč
Arriva východní Čechy11,680 mil. Kč
Arriva Morava
11,267 mil. Kč
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků