Hlavní obsah
Tokio. Ilustrační foto Foto: Yuriko Nakao, Reuters

Slabý vývoz do EU a Číny poslal Japonsko do rekordního schodku

Japonsko vykázalo za loňský rok rekordní obchodní deficit ve výši 6,93 biliónu jenů (zhruba 1,5 biliónu korun). Důvodem je pokles exportu do Evropské unie a Číny a růst nákladů na dovoz energie a surovin. Předběžné údaje zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

Tokio. Ilustrační foto Foto: Yuriko Nakao, Reuters
Slabý vývoz do EU a Číny poslal Japonsko do rekordního schodku

Schodek vzrostl o 170 procent z 2,56 biliónu jenů v roce 2011. Export se propadl o 5,8 procenta, zatímco import se zvýšil o 1,9 procenta. Japonský vývoz je pod tlakem kvůli negativním dopadům dluhové krize na poptávku v Evropě a diplomatickým sporům s Čínou.

Export do EU se loni propadl o téměř 15 procent a vývoz do Číny se snížil o téměř 11 procent. Export do Severní Ameriky však stoupl téměř o 15 procent, napsala agentura AP.

Analytici očekávají, že japonský export i celá ekonomika budou postupně oživovat díky růstu globální poptávky. K oživení by měl přispět také pokles domácí měny v důsledku uvolňování měnové politiky japonskou centrální bankou.

Ta tento týden oznámila, že ve snaze podpořit domácí ekonomiku zdvojnásobí svůj inflační cíl na dvě procenta a v příštím roce zahájí neomezené nákupy dluhopisů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků