Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Haluška

Slabší euro prospělo burzám

Závěr týdne zastihl světové akciové trhy v obnoveném růstu. Indexy předních evropských burz dosáhly 16měsíčního maxima. Přispělo k tomu také slábnoucí euro. Během pátku dolar značně zpevnil a jeho kurs se dostal pod hranici 1,25 dolaru za euro.

Ilustrační foto Foto: Milan Haluška
Slabší euro prospělo burzám

Analytici soudí, že k propadu eura o tři procenta v závěru uplynulého týdne vedla především slovní intervence předních evropských politiků a šéfů centrálních bank. Hlavní ekonom Evropské centrální banky Otmar Issing v pátek uvedl, že značné výkyvy kursu eura dělají bance velké starosti. Podle expertů by se ale měl pokles eura zastavit na úrovni, na které by se pak novými nákupy nastartovalo další zpevnění společné evropské měny.

Na pátečním poklesu eura vydělali především majitelé akcií vývozců, například velkých automobilek. Cenné papíry DaimlerChrysler posílily o 4,6 procenta. Dařilo se však také výrobcům technologií po zprávách o nových kapitálových výdajích podnikové sféry především za informační a telekomunikační techniku. Francouzský Alcatel zpevnil o tři procenta, švédský Ericsson o 5 procent.

Švédský výrobce bílé techniky pro domácnost Electrolux posílil o 1,8 procenta po informaci, že přesune výrobu chladniček pro americký trh z Michiganu do Mexika. I když někteří členové vedení švýcarské personální agentury Adecco rezignovali, investoři stále ještě nejsou spokojeni s postupem při objasňování účetních i jiných nedostatků a slabého řízení zejména amerických aktivit této velké firmy, která podniká také v ČR. Její akcie v pátek klesly o dalších 12 procent.

České akcie v pátek posílily na nové dlouhodobé maximum. Index PX 50 vzrostl o 0,68 procenta na 683,4 bodu. Rekordní úrovně dosáhly akcie Philip Morris, když uzavřely na 3456 Kč s přírůstkem 1,35 procenta. Největší změna kursu však patřila Českému Telecomu, když jeho akcie v závěru týdne zpevnily o 2,31 procenta na 296,20 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků