Hlavní obsah
 

Skandál s polským masem už začal vyšetřovat Brusel

Evropská unie zahájila vyšetřování skandálu kolem problémového masa z Polska. Kontroloři v pondělí odcestují do Polska, aby situaci analyzovali, potvrdila v pátek mluvčí Evropské komise. Skandálem je podle komise zasaženo nejméně 14 zemí včetně Česka.

 
Skandál s polským masem už začal vyšetřovat Brusel

Příslušný polský masokombinát v Mazovském vojvodství, kde polské úřady provádějí vyšetřování mimo jiné kvůli ilegálním porážkám zvířat, byl uzavřen.

ČTĚTE TAKÉ
Vyhněte se polskému hovězímu, vyzval ministr. Aféra se závadným masem zasáhla i Česko

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála reportáž zpravodajské televize TVN24. Z ní vyplynulo, že během noci byl na jatkách porážen nemocný dobytek. Na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU.

Snímek z reportáže polské televize TVN o zacházení s masem nemocných krav na jatkách.

Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Ilegální praktiky potvrdil i hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk. Byla to ilegální procedura prováděná v noci, kdy chyběl veterinární dohled," řekl Niemczuk.

Zasaženo nejméně 14 zemí

Podle Evropské komise jsou skandálem kromě Polska podle dosavadních poznatků zasaženy také Německo, Francie, Španělsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko, Švédsko, Česká republika a Portugalsko. Rozsah rozšíření přitom ještě není zcela jasný.

Český ministr zemědělství Miroslav Toman v pátek řekl, že do Česka se dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího z problematických polských jatek. Kritizoval přitom, že Varšava opakovaně ujišťovala, že toto maso do ČR vyvezeno nebylo. [celá zpráva]

BEZ KOMENTÁŘE: Šokující záběry z polských jatek, kde poráželi nemocné krávy

Foto: Reuters

Polské úřady maso stáhly z trhu, ale nebezpečí pro zdraví a život člověka vylučují. Polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski tvrdí, že jde o nahodilý případ. Podvod podle něj ale silně poškozuje pověst polských potravin. Varšava ohlásila přísnější kontroly jatek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků