Hlavní obsah
Bezdomovec v Detroitu Foto: Profimedia.cz

Situace v USA se zhoršuje. Chudí Američané stále více chudnou

Chudoba ve Spojených státech je rozsáhlá a údajně se prohlubuje za vlády Donalda Trumpa, tvrdí zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva Philip Alston. Podle agentury Reuters jsou ale použitá statistická data do roku 2016. I tak toho nicméně vypovídají dost o stavu, v jakém ekonomická situace obyvatel USA v současnosti je.

Bezdomovec v Detroitu Foto: Profimedia.cz
Situace v USA se zhoršuje. Chudí Američané stále více chudnou

Zatímco sociální dávky poklesly a přístup ke zdravotnímu pojištění se ztížil, Trumpova daňová reforma udělila mega-bohatým a velkým společnostem neočekávané finanční bonusy, což nerovnost dále prohloubilo, uvedl Alston ve zprávě. Přestože americký prezident Lyndon Johnson již v 60. letech vyhlásil boj proti chudobě, americká politika v tomto směru byla podle zpravodaje "přinejlepším liknavá".

„Avšak politiky, které začaly loni, se zdají být záměrně navrženy tak, aby zrušily základní ochranu nejchudších, potrestaly ty, kdo nemají práci, a přeměnily i základní zdravotní péči ve výsadu, na kterou je nutné si vydělat, než právo občanů," upozornil Alston.

Ve Spojených státech podle něj žije v chudobě 41 miliónů lidí, z toho 18,5 miliónu v krajní nouzi. Třetinu chudých představují děti. Z průmyslových zemí mají USA nejvyšší míru chudé mládeže.

„Jejich občané umírají dříve a bývají nemocnější než občané z jiných bohatých demokracií, stále častěji se v USA vyskytují vykořenitelné tropické nemoci. Mají nejvyšší míru uvězněných občanů na světě a největší míru obezity z vyspělých zemí," uvedl expert.

Daňová reforma? Bude hůř

Agentura Reuters nicméně upozornila, že statistické údaje, které Alston citoval, se týkají pouze období do roku 2016, a tak chybí data pro srovnání, zda a jak se chudoba rozšířila od Trumpova nástupu do Bílého domu v lednu 2017. V Ženevě nebyli k dosažení američtí představitelé, aby se k zprávě vyjádřili.

Australan Alston, který je považován za zkušeného experta na lidská práva a přednáší právo na univerzitě v New Yorku, má předložit svou zprávu Radě OSN pro lidská práva ještě tento měsíc. Ta vychází z návštěvy několika amerických států, včetně venkovské Alabamy, slumů v Los Angeles či Portorika.

Daňová reforma údajně ještě zhorší situaci a zajistí, že USA zůstanou zemí s největšími sociálními nerovnostmi ve vyspělém světě. Plánované drastické škrty v sociální péči osudově postihnou už tak děravou sociální síť.

„Neexistuje žádný kouzelný recept, aby krajní chudoba zmizela. Úřady na každé úrovni musí přijímat vlastní rozhodnutí v dobré víře. Nicméně, zvláště v tak bohaté zemi, jako jsou Spojené státy, je přetrvávání extrémní chudoby politickým rozhodnutím těch, kdo jsou u moci," dodal Alston.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků