Hlavní obsah
Ministerstvo průmyslu a obchodu Foto: Milan Malíček, Právo

Schváleno bylo zatím 450 žádostí o záruky na úvěry Covid I a II

I když byl v úterý po několika minutách zastaven příjem žádostí o záruky na úvěry v programu Covid Praha, vyřízeny zatím nebyly ani žádosti v předchozím programech. Z programu Covid II byli vyloučeni pražští podnikatelé a podle sdělení mluvčí byli vyloučeni i z druhé poloviny předchozího programu Covid I.

Ministerstvo průmyslu a obchodu Foto: Milan Malíček, Právo
Schváleno bylo zatím 450 žádostí o záruky na úvěry Covid I a II

Jak Novinkám sdělila mluvčí ČMZRB Marie Lafantová, počet podaných žádostí v programu Covid I dosáhl 3220. Banka jich dosud vyřídila 1620, z nichž schválila 200 v objemu přes 700 milionů korun.

V programu Covid II bylo podáno 5 900 žádostí, záruční banka jich k nedělnímu večeru vyřídila 253 a schválila 250 v objemu přes 1,8 miliardy.

Někteří podnikatelé si stěžovali, že jim byla žádost o záruku na úvěr v programu Covid I zamítnuta s tím, že prostředky pro pražské podnikatele byly vyčerpány. Tento program přitom neměl být regionálně omezen, podle Lafantové však polovina prostředků nesměla být použita pro Prahu.

„V úvěrovém programu Covid I bude rozdělena celkem jedna miliarda korun. Prvních 500 milionů pocházelo z národních zdrojů, a proto bylo těmito prostředky možné podpořit projekty z celé republiky včetně Prahy,” upřesnila.

„Dalších 500 milionů bylo po vyčerpání první tranše doplněno z evropských strukturálních fondů. Tyto prostředky už nelze pro pražské podniky využít,” dodala Lafantové.

Pražští podnikatelé byli vyloučeni z programu Covid II, protože záruky šly z evropských prostředků, konkrétně z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Ten neumožňuje dávat peníze malým a středním firmám v bohatých regionech.

Mezi takové regiony se počítá i Praha. Proto hlavní město přišlo s programem Covid Praha, který využívá jiných evropských prostředků, jež jsou naopak určeny specificky pro Prahu. Příjem žádostí byl však v úterý zastaven po devíti minutách.

Podmínkou přijetí žádosti přitom bylo schválení úvěru u komerční banky, které je však pro řadu podnikatelů bez těchto záruk nemyslitelné. Navíc se o této podmínce dozvěděli dva pracovní dny před zahájením příjmu žádostí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků