Hlavní obsah
Ministryně financí v demisi Alena Schillerová Foto: Jan Handrejch, Právo

Schillerová: Výnosy státu z EET loni vzrostly na 12,3 miliardy

Elektronická evidence tržeb (EET) loni do veřejných rozpočtů podle údajů ministerstva financí přinesla výnosy celkem 12,3 miliardy korun, což je zhruba o 600 milionů korun více než ministerstvo loni v září odhadovalo. Ve srovnání s rokem 2017 se loňský přínos EET pro veřejné rozpočty zvýšil o 4,4 miliardy korun, uvedla ve čtvrtek ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Ministryně financí v demisi Alena Schillerová Foto: Jan Handrejch, Právo
Schillerová: Výnosy státu z EET loni vzrostly na 12,3 miliardy

„Za rok 2018 byl přínos (EET) 12,3 miliardy korun, a to nám nejede třetí a čtvrtá vlna EET," řekla Schillerová ve čtvrtek na kongresu pro tradiční trh Samoška v Olomouci.

EET začala v Česku platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Plánovány jsou další dvě vlny.

„Čísla berme s rezervou,” uvedl pro Novinky hlavní ekonom ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „Záleží, jakým způsobem jsou očištěna od efektu ekonomického růstu. Ten byl loni stále na poměrně vysoké úrovni, což pomáhá vysvětlovat, proč dnes ministerstvo prezentuje tak příznivé výsledky,” dodal.

Fáze zavádění elektronické evidence tržeb

Termín spuštěníObor činnosti
1. fáze1. 12. 2016ubytovací a stravovací služby
2. fáze1. 3. 2017maloobchod a velkoobchod
3. fáze
(odloženo)
1. 3. 2018ostatní činnosti vyjma těch ve 4. fázi, např. svobodná povolání, doprava, zemědělství
4. fáze
(odloženo)
1. 6. 2018vybraná řemesla a výrobní činnosti

Stát loni na daních podle Schillerové díky EET vybral navíc 9,5 miliardy korun, zatímco v roce 2017 to bylo 5,7 miliardy korun. Kromě DPH a daně z příjmu fyzických a právnických osob má EET pode Schillerové pozitivní vliv i na výběr daní z mezd, protože se narovnaly podmínky a ubylo vyplácení nezdaněných odměn za práci.

„Když se zaváděla EET, tak průměrná mzda v restauračních službách byla něco málo přes 12 000 korun. Už za čtvrt nebo půl roku se zvýšila o několik tisíc korun," tvrdí Schillerová. Zásluhou EET se v roce 2018 podle Schillerové zvýšil i výběr sociálního a zdravotního pojištění. Přínos EET v této oblasti podle Schillerové v roce 2018 činil zhruba 2,8 miliardy korun, zatímco v roce 2017 byl 2,2 miliardy korun.

Kovanda však nabádá ke zdrženlivosti. „Skutečný efekt EET bude možné lépe odvodit z delší časové řady, tj. až bude EET v provozu delší dobu, která navíc bude zahrnovat nejen fázi národohospodářské expanze, ale i výraznějšího útlumu,” uzavřel.

Ministerstvo loni na podzim odhadlo, že v případě spuštění třetí a čtvrté vlny by měla elektronická evidence tržeb do veřejných rozpočtů přinést letos 14,6 miliardy korun a v následujícím roce 17,5 miliardy korun. Pokud by další vlny spuštěny nebyly, roční přínos EET by podle loňského odhadu resortu měl činit zhruba 13,6 miliardy korun.

Třetí a čtvrtá vlna

Plánovaná třetí vlna EET by se měla týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Čtvrté vlně by pak měli podléhat vybraní řemeslníci. O novele zákona, která obsahuje vedle spuštění dalších fází EET i například možnost pro drobné podnikatele evidovat tržby bez připojení k internetu, Poslanecká sněmovna zatím nerozhodla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků