Hlavní obsah
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Vincent Kessler, Reuters

Sarkozy: Eurozóna potřebuje hospodářskou vládu

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce vytvořit v rámci eurozóny speciální ekonomickou vládu. Ta by pracovala souběžně s Evropskou centrální bankou. Důvodem je současná finanční krize. Sarkozy to v úterý řekl během vystoupení v Evropském parlamentu.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Vincent Kessler, Reuters
Sarkozy: Eurozóna potřebuje hospodářskou vládu

„Není možné, aby eurozóna nadále fungovala bez konkrétní ekonomické vlády,“ citovala televize France 24 francouzského prezidenta.

Sarkozy bývá často ekonomy a odborníky obviňován, že se snaží oslabit vliv Evropské centrální banky (ECB). Dnes se vyjádřil, že ECB by měla zůstat nezávislá, ale za určitých podmínek by měla konzultovat své kroky s vládami. "Rád bych ocenil chování Evropské centrální banky. Banka musí zůstat nezávislá, ale aby její opatření byla správně prováděna, musí se radit s vládami. Takový je duch evropských smluv," dodal.

Sarkozy rovněž nepřímo vyzval k rychlému přijetí Lisabonské smlouvy, kterou v červnu odmítli irští voliči. "Věřím, že krize prokázala, že musíme reformovat evropské instituce. Je to volání po Evropě, která je schopná nejrychlejší reakce," doplnil.

Podle něj není možné, aby se "všechno" v Evropské unii měnilo každých šest měsíců. Jde o zjevnou narážku na předsednictví EU, které každých šest měsíců drží jiná členská země. V současnosti je to Francie, od 1. ledna 2009 bude unii předsedat Česká republika.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků