Hlavní obsah
Ne těžbě, ano životu, stojí na sloganech odpůrců těžařů při hlasování v salvadorském kongresu. Foto: Profimedia.cz

Salvador jako první země na světě zakázal těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského kongresu přišlo po dlouhotrvajícím sporu s kanadsko-australskou firmou OceanaGold kvůli ekologicky spornému projektu na těžbu zlata, uvedl ekonomický list Financial Times. Salvador je nejmenší zemí Střední Ameriky.

Ne těžbě, ano životu, stojí na sloganech odpůrců těžařů při hlasování v salvadorském kongresu. Foto: Profimedia.cz
Salvador jako první země na světě zakázal těžbu kovů

„Je to historický den pro Salvador. Je to historický den pro celý svět,” řekla po hlasování v kongresu ministryně životního prostředí Lina Pohlová.

Rozhodnutí jistě přiláká pozornost aktivistů v dalších zemích regionu, kde protesty kvůli těžařským projektům občas způsobí i ztráty na životech.

Zákaz sjednotil úředníky, lobbisty, akademiky a silnou katolickou církev. Přišel poté, co rozhodčí tribunál Světové banky loni v říjnu zamítl žalobu, kterou podala společnost Pac Rim Cayman. Ta je divizí OceanaGold a žalobu podala kvůli projektu na těžbu zlata na severu země. Firma po Salvadoru požadovala odškodné 250 miliónů USD (6,3 miliardy korun). Soud rozhodl ve prospěch Salvadoru a nařídil firmě zaplatil soudní poplatky osm miliónů USD.

Chudá země dala přednost životnímu prostředí

Sedm let trvající spor způsobilo rozhodnutí neudělit povolení k těžbě zlata v projektu El Dorado (dorado - šp. zlatý) na severu země. Společnost OceanaGold, která firmu Pac Rim převzala v roce 2013, minulý měsíc vykázala rekordní zisk. Salvador se naopak potýká s nedostatkem financí, snaží se získat pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a jeho dluh by měl na konci letošního roku přesáhnout 60 procent hrubého domácího produktu (HDP).

Salvadorské ministerstvo životního prostředí investici odmítlo, protože by měla vážné dopady na zdraví a životní prostředí. Aktivisté se obávají, že projekt El Dorado by mohl znečistit vodu.

V Kolumbii budou těžit i přes referendum

Některé země částečné zakazují těžbu, pokud jde o používání určitých chemikálií, technik nebo povrchových dolů. Salvadorský zákon však zakazuje jakoukoliv těžbu kovů, tedy jak pod zemí, tak i povrchovou. Zákaz zahrnuje také průzkum, těžbu nebo zpracování rud technikami, které často zahrnují kyanid nebo rtuť. Těžba nekovových látek, jako jsou soli, kámen či písek, je povolena.

Naopak vstřícně se vůči těžařům podle středeční zprávy BBC staví vláda v Kolumbii. Chce totiž obejít výsledek referenda, v němž bylo 98 procent voličů z města Cajamarca v centrální části země proti zahájení těžby zlata v jejich lokalitě. Podobně jako v Salvadoru se místní bojí, že těžba poškodí životní prostředí a znečistí vodní zdroje. Vláda je ale toho názoru, že občané dostali mylné informace. Těžební společnost už má licenci a vláda ji hodlá zachovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků