Hlavní obsah
Nejrychleji rostoucí ekonomiky v EU Foto: David Ryneš, Novinky

Růst ekonomiky zpomalí, mzdy porostou

Česká ekonomika poroste v příštím roce podle ekonomů pomaleji. Z letošních více než čtyř procent klesne asi na 2,5 procenta. Během roku 2016 by ale měly růst mzdy a nadále by se měla snižovat míra nezaměstnanosti.

Nejrychleji rostoucí ekonomiky v EU Foto: David Ryneš, Novinky
Růst ekonomiky zpomalí, mzdy porostou

Inflace by se pak měla postupně zvednout a překonat jedno procento.

Letošní růst ekonomiky, který patří k největším v EU, byl podpořen jednorázovými faktory, jako bylo dočerpávání peněz z evropských fondů, uvolněná rozpočtová politika vlády, nízké ceny ropy a vliv výběru daně z tabákových výrobků. Příští rok by se tak růst české ekonomiky měl vrátit k průměru zemí EU, uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nezaměstnanost se bude snižovat

Po očištění jednorázových faktorů by byl přitom letos růst ekonomiky podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera kolem tří procent. „A mírně pod třemi procenty by tak měla ekonomika růst i příští rok, kdy většina letošních jednorázových faktorů odezní – stále by to však měla být jedna z těch vyšších dynamik HDP v EU,” uvedl.

V delším období je pak podle hlavního analytika Generali Investments CEE Radomíra Jáče udržitelný růst české ekonomiky mezi 2,5–3 procenty.

Spolu s pokračujícím zlepšováním ekonomiky se bude podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela zlepšovat i situace domácností. „Porostou mzdy a nezaměstnanost se bude dále snižovat, i když tempo poklesu už bude slabší. Domácnosti se stanou hlavním tahounem růstu, když růst investiční aktivity se skoro zastaví kvůli výrazně nižšímu čerpání z fondů EU,” uvedl.

Průměrný plat možná překročí 1000 eur

Inflace by pak podle něj měla příští rok zrychlovat díky meziroční srovnávací základně. „Postupně ze statistik bude vyprchávat pád cen ropy z konce loňského a začátku letošního roku a inflace by se měla ke konci roku posunout na cíl centrální banky,” uvedl Zaisel.

Spotřebitelé a zaměstnanci v Česku tak budou podle Horské těžit z růstu české ekonomiky. „Růst jejich pracovních příjmů nastartovaný v roce 2015 v příštím roce zrychlí nad čtyři procenta,” uvedla. Průměrný plat v ČR přepočtený na eura tak podle ní překoná poprvé v historii 1000 eur.

Odhady finančních institucí k vývoji ekonomiky v roce 2016 (v závorce odhady pro letošní rok)
Firma
HDP
Průměrná inflaceNezaměstnanost
ČSOB
2,5 % (4,3 %)
1,3 % (0,4 %)
5,8 % (6,3 %)
Raiffeisenbank
2,4 % (4,3 %)

6 % (6,5 %)
UniCredit Bank
2,3 % (4,3 %)
1,4 % (0,4 %)
6 % (6,5 %)
ING
2,7 % (4,5 %)
1,3 %
5,2 %
Roklen
3 % (4,4 %)
1,1 % (0,4 %)
5,8 % (6,5 %)
EY
2,5 % (4,4 %)
1,3 % (0,4 %)

Komerční banka
2,8 % (4,4 %)
1,3 % (0,4 %)
5,9 % (6,3 %)
Generali Investments CEE
2,1 % (4,3 %)
1 % (0,4 %)
6 % (6,5 %)
Deloitte
2 % (4,6 %)
1,1 % (0,3 %)
4,8 % (5,1 %)
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků