Hlavní obsah

Český akciový trh v pátek po slibném začátku s pokračujícím růstem zisky rychle ztratil a jen namáhavě se bránil větším ztrátám. Podlehl tak náladě okolních středoevropských trhů, které oslabovaly ještě rychleji. Index PX 50 klesl o 0,54 procenta na 1519,4 bodu.

Růst akcií Erste se zastavil

"Negativní nálada se na pražskou burzu přelila z burzy budapešťské," uvedl Pavel Sudek ze společnosti Atlantik FT. O směru vývoje rozhodly emise peněžních ústavů. Erste Bank nedokázala pokračovat ve vzestupu předcházejících dní a v pátek oslabila o 1,04 procenta na 1329 Kč, navzdory zařazení těchto cenných papírů do modelového portfoila americké investiční banky Morgan Stanley.

Komerční banka oslabila o 0,12 procenta na 3386 Kč, ČEZ o 0,70 procenta na 819,60 Kč, Unipetrol o 0,44 procenta na 293,20 Kč. "Pokles akcií Unipetrolu byl způsoben ještě razantnějšími sestupy akcií MOL a PKN Orlen na budapešťské a varšavské burze," dodal Sudek.

Velké evropské burzy v pátek kolísaly. Růst v úvodu seancí vystřídal pokles po informaci, ze se v Rudém moři se z neznámých důvodů potopila loď s 1300 lidmi na palubě. V průběhu odpoledne se indexy dále propadly po zprávách z USA. Tam neočekávaně klesl index aktivity ve službách a také index spotřebitelské důvěry. Míra nezaměstnanosti v lednu se snížila na čtyřapůlleté minimum 4,7 procenta, podle ekonomů to však povede k tlaku na růst mezd a k potřebě dále zvyšovat americké úrokové sazby.

Investoři postrádali více informací z podnikové sféry a tak aktivita na akciových trzích nebyla velká. Výrobce léků Novartis zpevnil o 1,7 procenta, když slíbil zvýšit dividendy o 10 procent. Britský maloobchobchodní řetězec Kingfisher oslabil o 3,9 procenta, analytici společnosti CSFB totiž předpokládají, že jeho zisk bude menší o 12 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků