Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Rusko zakazuje dovoz brambor z EU

Rusko 1. července zakazuje dovoz brambor ze zemí Evropské unie, a to kvůli výskytu „škůdců” ohrožujících bezpečnost potravin. Oznámila to v pátek vládní agentura Rosselchoznadzor. Podle jejího mluvčího jde o „dočasné” opatření.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Rusko zakazuje dovoz brambor z EU

Šéf agentury Sergej Dankvert si stěžuje, že Evropská unie nedbá na bezpečnost dodávek, ačkoliv dochází k opakovaným, "systematickým" pokusům vyvézt do Ruska nakaženou produkci. Představitelé Evropské komise se ale tento týden odmítli o problému bavit na zasedání výboru Světové obchodní organizace pro sanitární a fytosanitární opatření.

Agentura tvrdí, že od roku 2010 objevila v zásilkách brambor z Belgie, Británie, Česka, Finska, Francie, Litvy, Německa, Nizozemska a Španělska ve více než stovce případů tři druhy škůdců. Odvrátila tak pokusy dovézt do Ruska skoro 12.000 tun takto nakažených brambor.

"Budeme ochotni obnovit obchod, ale až poté, co dostaneme podrobné informace, z jakých míst pocházejí tyto brambory," dodal Dankvert.

Rusko loni podle statistických údajů dovezlo přibližně 460.000 tun brambor, vesměs z Nizozemska, Belgie a Francie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků