Hlavní obsah

Rusko v červnu vytěžilo rekordní množství ropy, těžba plynu ale klesla

Rusko zvýšilo těžbu ropy za červen meziměsíčně o půl procenta na 10,53 miliónu barelů, což je nejvyšší údaj od rozpadu Sovětského svazu. Naopak těžba zemního plynu poklesla o téměř 12 procent na 1,5 miliardy metrů krychlových denně. Důvodem je podle agentury Reuters slabá poptávka.

Rusko v červnu vytěžilo rekordní množství ropy, těžba plynu ale klesla

Rusko je největším producentem ropy na světě. V tunách těžba v Rusku minulý měsíc činila 43,083 miliónu.

Za prvních šest měsíců roku se těžba ropy meziročně zvýšila o 1,4 procenta na průměrných 10,47 miliónu barelů denně. Vláda si v letošním roce stanovila za cíl zvýšit těžbu o jedno procento.

Produkce ropy a plynu je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje důležitý zdroj příjmů státní pokladny. Zdanění energetického sektoru v současnosti zajišťuje téměř polovinu státních příjmů. Rusko je významným dodavatelem ropy i plynu do České republiky.

Rusko sice těží více ropy než druhá Saúdská Arábie, ta je však vázána těžebním limitem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Saúdská Arábie má na rozdíl od Ruska volnou kapacitu na rozšíření těžby v objemu několika miliónů barelů denně.

Většina analytiků očekává, že v letošním roce těžba ropy v Rusku díky novým polím dále poroste.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků