Hlavní obsah
Michail Kalašnikov na snímku z roku 2006 s posledním modelem své útočné pušky Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Rusko chce vyrábět kalašnikovy v Řecku

Rusko má údajně zájem vyrábět legendární pušky kalašnikov v Řecku. Podle italské agentury ANSA, která se odvolává na řecká média, Rusko oficiálně navrhlo řeckému ministerstvu obrany společnou výrobu kalašnikovů v tomto členském státě NATO. Oficiální odpověď Rusko očekává do srpna.

Michail Kalašnikov na snímku z roku 2006 s posledním modelem své útočné pušky Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Rusko chce vyrábět kalašnikovy v Řecku

Návrh padl při nedávné návštěvě řeckého ministra obrany Panose Kammenose v Moskvě, napsal řecký zpravodajský web onalert.gr

Není to prý poprvé, kdy se objevil podobný plán. Už v roce 2006 Moskva Aténám navrhla výrobu zbraní v řeckých továrnách. Tyto zbraně se pak měly vyvážet do třetích zemí.

Nyní podle řeckých médií zástupci Ruska navštívili závody firmy Hellenic Defense Systems (EAS) a svůj návrh zopakovali. Následoval oficiální dopis Generálnímu ředitelství pro investice do obrany a vyzbrojování (GDDIA) s detailním plánem o společné výrobě pušek kalašnikov v továrně EAS.

Výhrady spojenců?

Podle onalert.gr je zde však několik podstatných překážek. V první řadě je to spojenectví Řecka se Severoatlantickou aliancí (NATO) a Spojenými státy. Pro spojence bude obtížné takovou dohodu přijmout.

Za druhé pak společná výroba kalašnikovů může znamenat, že Řecko jimi bude muset nahradit současné pušky G3, což se zřejmě nebude líbit evropským spojencům a věřitelům.

Počet zaměstnanců EAS od ekonomické krize prudce klesl a spekuluje se, že že výrobní závod bude úplně uzavřen. Úředníci GDDIA však tvrdí, že současný počet zaměstnanců je pro výrobu dostatečný.

Výrobce kalašnikovů byl jednou z prvních ruských společností, kterých se dotkly obchodní sankce západních zemí vůči Rusku za jeho postup v ukrajinské krizi. Příjmy společnosti se loni přesto zvýšily o 28 procent na tři miliardy rublů (1,4 miliardy korun) a firma se dostala do zisku. Celkem loni vyrobila 120 tisíc kusů zbraní a letos čeká zvýšení výroby o 25 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků