Hlavní obsah
Inflace v Rusku se blíží 17 procentům. Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Ruská centrální banka dál snižuje úroky, aby pomohla oživení ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek snížila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 14 procent. Snaží se tak podpořit domácí ekonomiku, která kvůli levné ropě a západním sankcím uvaleným na Rusko směřuje do recese.

Inflace v Rusku se blíží 17 procentům. Foto: Maxim Zmeyev, Reuters
Ruská centrální banka dál snižuje úroky, aby pomohla oživení ekonomiky

Centrální banka přistoupila ke snižování úrokových sazeb letos již na konci ledna, kdy nečekaně snížila základní sazbu hned o dva body na 15 procent. Centrální banka v pátek upřesnila, že ve snižování hlavní úrokové sazby hodlá pokračovat i v příštích měsících.

Opatření banky podle agentury Reuters napovídá, že pro centrální bankéře mají obavy z poklesu ekonomiky v současnosti větší váhu než obavy z vysoké inflace v zemi, která se blíží 17 procentům. Světová banka odhaduje, že HDP Ruska letos klesne o téměř tři procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dosavadní letošní rozhodnutí banky jsou v ostrém protikladu s opatřením ruských centrálních bankéřů z konce loňského roku. V prosinci totiž stejně překvapivě základní úrok zvýšili o mohutných 6,5 procentního bodu, aby zastavili tehdejší masivní propad ruského rublu a zmírnili růst cen.

Úrok až na 30 procent nedávno zvýšila sousední Ukrajina, kterou přitom trápí podobně jako Rusko vysoká inflace (34,5 procenta) a současně propad ekonomiky – za loňský rok klesla o 15 procent. [celá zpráva]

Vyšší úroky posilují atraktivitu měny, zároveň ale podkopávají hospodářský růst, protože omezují zájem o půjčky. Nižší úroky naopak snižují náklady na půjčky, což by mělo podpořit poskytování půjček a ve výsledku ekonomiku jako celek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků