Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Rozpad eurozóny berou nadnárodní firmy vážně, už se na něj připravují

Mezinárodní firmy znepokojené tím, že se evropským lídrům nedaří dostat šíření krize pod kontrolu, si připravují plány na případný rozpad eurozóny. S odvoláním na rozhovory se šéfy desítek nadnárodních firem to napsal list Financial Times.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Rozpad eurozóny berou nadnárodní firmy vážně, už se na něj připravují

První vážné varování v souvislosti s 13 let trvající měnovou unií přišlo před nedávnem, když německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy nastínili možnost odchodu Řecka z eurozóny.

„Začali jsme uvažovat, jak by (rozpad) mohl vypadat,“ citoval list Andrewa Morgana, šéfa společnosti Diageo Europa, která je lídrem v oblasti alkoholických nápojů. Pokud by země opouštěly eurozónu, pak by to podle něj vedlo k masivní devalvaci, která by dovážené značky učinila velmi nákladnými.

Peníze do bezpečných investic

Obavy šéfů firem se objevují ve chvíli, kdy eurozóna zvažuje radikálnější možnosti, jak se s dluhovou krizí vypořádat, včetně možnosti nasměrování půjček z Evropské centrální banky (ECB) na pomoc zemím v potížích přes Mezinárodní měnový fond (MMF).

Výrobci automobilů, energetické společnosti, firmy zaměřující se na spotřební zboží i další nadnárodní podniky se snaží minimalizovat rizika tím, že peněžní rezervy ukládají do bezpečných investic. Navíc také kontrolují výdaje, které nejsou zcela nezbytné. Siemens například vytvořil i vlastní banku, aby mohl u ECB deponovat své fondy.

Problém, ale řešitelný

Některé firmy přiznaly, že rozpad eurozóny by pro ně byl samozřejmě nepříjemný, avšak dal by se z jejich pohledu zvládnout.

„Učinili jsme první hrubou analýzu v souvislosti s koncem eura a závěr je takový, že celkový dopad by nebyl tak negativní pro naši společnost, protože jsme zaměřeni hlavně na vývoz a patříme do celosvětové skupiny,“ nechal se slyšet Jürgen Dieter Hoffmann, finanční ředitel portugalské pobočky německé automobilky Volkswagen.

Vedení některých francouzských, italských a španělských firem říkají, že se nechystají přímo na rozpad eurozóny, ale obecně na těžké finanční a ekonomické otřesy. Vyjadřují obavy, že kdyby otevřeně mluvili o nejhorším scénáři, mohlo by to dál prohloubit nestabilitu v měnové unii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků