Hlavní obsah
Řecký premiér Alexis Tsipras v parlamentu Foto: Yannis Behrakis, Reuters

Řekové schválili vánoční prémie pro důchodce. Věřitelům z eurozóny navzdory

Řecký parlament ve čtvrtek schválil vládní plán na jednorázovou výplatu peněz důchodcům, kvůli němuž věřitelé z eurozóny ve středu pozastavili realizaci dohody o zmírnění řeckého dluhu. Ministr financí Euklidis Tsakalotos prohlásil, že řecká vláda se nepodvolí tlaku na zrušení plánu.

Řecký premiér Alexis Tsipras v parlamentu Foto: Yannis Behrakis, Reuters
Řekové schválili vánoční prémie pro důchodce. Věřitelům z eurozóny navzdory

Ministři financí eurozóny se na krátkodobých opatřeních ke zmírnění dluhové zátěže Řecka dohodli minulý týden. Řecký premiér Alexis Tsipras ale několik dnů po této dohodě bez konzultací s věřiteli z eurozóny oznámil, že jeho vláda před Vánocemi rozdělí důchodcům s nízkými příjmy celkem 617 miliónů eur (asi 16,7 miliardy korun). [celá zpráva]

Dohodnutá opatření ke zmírnění dluhové zátěže Řecka zahrnují například úpravy úroků či rozložení splátek do delšího časového období. Cílem dohody je snížit do roku 2060 podíl dluhu Řecka na hrubém domácím produktu (HDP) o 20 procentních bodů.

Evropský záchranný fond ESM v dnešním předběžném posudku uvedl, že jednorázová výplata peněz důchodcům spolu se změnami u daně z přidané hodnoty vyvolává značné obavy ohledně plnění podmínek záchranného programu pro Řecko.

Související témata:

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Symbol eura před budovou ECB ve Frankfurtu

Foto: Ralph Orlowski, Reuters

Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 biliónu korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků