Hlavní obsah
Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Svatopluk Sýkora Foto: archiv Právo, Právo

Generální ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Svatopluk Sýkora (57) rezignoval. Funkci opustí k 30. listopadu.

Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Svatopluk Sýkora Foto: archiv Právo, Právo
Ředitel Lesů ČR Sýkora rezignoval

O jeho rozhodnutí informoval v úterý bez dalších podrobností mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Rezignaci Sýkora předal ministrovi zemědělství Petru Bendlovi (ODS) už v pondělí. "Navrhl skončení pracovního poměru dohodou. Ministr zemědělství návrh přijal," uvedl Boublík.

Sýkora vedl podnik, kterému patří polovina tuzemských lesů, od 1. ledna 2009. Jeho práce se v posledních měsících dostávala pod stále větší tlak a kritiku. Na jaře Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) oznámil, že při kontrole v LČR zjistil porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Nelíbilo se mu ani nakládání podniku s volnými penězi a výměny lesů v případě Radějovské obory. Lesy ČR závěry kontroly NKÚ odmítly a podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu.

Sýkoru kritizovali i politici

Vedení podniku kritizovali i politici. Například poslankyně Kateřina Klasnová (VV) kvůli zakázkám LČR podala několik trestních oznámení. Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) v srpnu prohlásila, že vedení LČR je zralé na personální změnu.

"Já jsem tento krok očekával s tím, že to byla otázka času, protože po kontrole NKÚ nebyly dostatečně vysvětleny některé finanční kroky, které Lesy České republiky provedly," řekl místopředseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD). Domnívá se proto, že důvodem Sýkorova odchodu byla pochybení, která NKÚ zjistil. Výbor se kontrolou NKÚ ve státních lesích zabýval v dubnu. Vyzval ministerstvo zemědělství, aby věnovalo "zvýšenou pozornost" řešení zjištěných závěrů. Sýkora tehdy veškerá obvinění odmítl.

Další místopředseda výboru Jiří Papež (ODS) řekl, že Sýkorova rezignace pro něj není příliš dobrá zpráva. "Protože já jsem pana Sýkoru považoval za schopného generálního ředitele, který vyvedl státní podnik z té složité situace, do které se kdysi podnik dostal v souvislosti s výběrovými řízeními a jejich kritikou ze strany ÚOHS a některých podnikatelských subjektů," řekl Papež. "Já jsem přesvědčen, že manažersky tu svou roli zvládl," dodal.

Společnost má nakročeno k historickému zisku

Hospodářský výsledek firmy se totiž pod Sýkorovým vedením výrazně zvýšil. LČR plánují v příštím roce růst hrubého zisku na více než šest miliard korun. Znamenalo by to nový nejvyšší zisk v historii podniku. Na tvorbu zisku by přitom prý neměl mít vliv ani nedávný krach největšího obchodního partnera podniku, české lesnické jedničky Less & Forest. Letos podnik očekává hrubý zisk 5,5 miliardy korun, loni měla profit 5,28 miliardy. Před Sýkorovým nástupem do funkce měl podnik zisky v řádu stovek miliónů korun.

Růst zisků LČR přičítají restrukturalizačnímu programu a novému systému tendrů a prodeje dřeva. Vítězné lesnické firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu, dřevo od podniku za cenu dosaženou v soutěži kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat.

Kritici postupu LČR namítají, že spojením soutěže na služby a soutěže na dřevo údajně vzniká neprůhledné prostředí, které umožňuje vítězství spekulativním nabídkám. Podnik argumentuje tím, že zavedl tržní a transparentní soutěžní podmínky veřejných zakázek, kdy všichni zájemci o zakázku své ceny ve veřejné soutěži nabízejí dobrovolně.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků