Hlavní obsah
Policisté odrážejí útok demonstrujících nespokojených Řeků. Archivní snímek. Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Řecko má šanci vyhrabat se z nejhoršího už příští rok

Pokud Řecko bude pokračovat v hospodářských reformách, příští rok se může vrátit na finanční trhy. V úterý to podle agentury Reuters prohlásil šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling. Celkově už evropské záchranné mechanismy do Řecka napumpovaly zhruba 4,7 biliónu korun.

Policisté odrážejí útok demonstrujících nespokojených Řeků. Archivní snímek. Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters
Řecko má šanci vyhrabat se z nejhoršího už příští rok

„V průběhu krize jsme pomohli pěti zemím: Řecku, Irsku, Portugalsku, Španělsku a Kypru. Čtyřem z nich v tuto chvíli úspěšně,“ řekl Regling na konferenci v řecké Nikosii.

„Očekávám, že i Řecko se může příští rok začít vracet na trhy, pokud bude pokračovat v reformách. Práce na Řecku i nadále pokračuje,“ dodal.

„Pokud vláda vytrvá v zavádění reforem odsouhlasených v programu ESM, růst řecké ekonomiky v příštím roce by mohl zrychlit a vláda by mohla příští rok být opět schopna vydávat vládní dluhopisy,“ uvedl Regling již před týdnem v souvislosti s vyplacením dalších miliard Řecku. [celá zpráva]

Klaus Regling

Foto: Právo

Po vyplacení 2,8 miliardy schválených na konci října dosáhne celková pomoc Řecku ze strany ESM 31,7 miliardy eur (zhruba 856 a půl miliardy korun) z již dříve odsouhlasených 86 miliard (zhruba 2,3 biliónu).

V součtu pomoci ESM (takzvaného trvalého eurovalu) s penězi vyplacenými dalším evropským mechanismem EFSF (takzvaným dočasným eurovalem) bylo však Řecku celkově vyplaceno 173 a půl miliardy eur (4,7 biliónu korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků