Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Řecká prokuratura si chce posvítit na privatizaci sázkové firmy OPAP

Prokuratura v Aténách vyšetřuje převzetí řecké monopolní sázkové společnosti OPAP česko-řeckou investiční skupinou Emma Delta. Uvedl to list Financial Times na svých internetových stránkách. Vyšetřování se má mimo jiné zabývat průhledností transakce a možným střetem zájmů.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Řecká prokuratura si chce posvítit na privatizaci sázkové firmy OPAP

Vyšetřování podle listu začalo již několik týdnů poté, co skupina Emma Delta vloni v srpnu podepsala dohodu o převzetí kontrolního třetinového podílu ve firmě OPAP za zhruba 650 miliónů eur, což v přepočtu dělá 18 miliard korun.

Skupina Emma Delta, kterou vede český investor Jiří Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem, jako jediná podala platnou závaznou nabídku. Prodej podílu v OPAP byl první velkou privatizací řecké vlády v rámci plnění podmínek zahraniční pomoci.

Zvláštní zákony

Pochybnosti ohledně transparentnosti transakce podle listu vyvolala neobvyklá legislativa, kterou řecký parlament schválil v dubnu loňského roku. Ta až do letošního ledna zmrazila povinnost řeckého regulačního úřadu pro hazardní hry provést kontrolu „bezúhonnosti“ možných kupců firmy OPAP, která by zajistila, že nejsou zapleteni do žádných kriminálních aktivit či praní špinavých peněz.

Úřad nicméně legislativu brání. Tvrdí, že neměl kapacitu pro kontrolu potenciálních investorů. „Spoléhali jsme se na to, že kontrolu provede privatizační agentura. Nemělo žádný smysl tuto proceduru zdvojovat,“ řekl listu Financial Times jeden z vedoucích představitelů úřadu.

OPAP je v Evropě jednou z největších sázkových firem, které mají akcie na burze. Od řecké vlády má monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Získal také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků