Hlavní obsah
Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově. Foto: Milan Malíček, Právo

Razie u Babiše. Slovenské úřady si posvítily na Agrofert

Slovenský Protimonopolní úřad podnikl neohlášené inspekce v několika velkých pekárnách, které patří do holdingu Agrofert, uvedl deník Sme. Úřad podle deníku prošetřuje vliv exministra financí a miliardáře Andreje Babiše (ANO) na výrobu a prodej pečiva na Slovensku.

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově. Foto: Milan Malíček, Právo
Razie u Babiše. Slovenské úřady si posvítily na Agrofert

„Český oligarcha koupil dvě velké pekárny oklikou. Jeho skupině Agrofert za to hrozí pokuta devět miliónů eur (234 miliónů korun),” napsal slovenský deník s tím, že se razie v pekárnách uskutečnily již před třemi týdny.

„Pan Babiš nic komentovat nebude, protože Agrofert nevlastní, ale má ho ve svěřenském fondu,” řekla k tomu Právu mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová. Do svěřeneckého fondu Babiš svůj holding převedl v únoru, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů.

Babiš podle deníku Sme prostřednictvím Agrofertu odkoupil dvě velké pekárny společnosti United Bakeries v Bratislavě a Žilině. Prodej však byl zamítnut právě Protimonopolním úřadem, nicméně Agrofert se měl k pekárnám přesto oklikou dostat.

United Bakeries v roce 2010 vlastnili bratři Paříkové, kteří se firmu snažili prodat. Zájem měl především Babišův Agrofert, který dokonce za část akcií zaplatil zálohu 100 miliónů korun. V červenci 2012 však transakci zamítl slovenský regulátor. O stomiliónovou zálohu vedl Agrofert s European United Bakeries spor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků