Hlavní obsah
Raiffeisenbank na Karlově náměstí v Praze. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Raiffeisenbank v Česku stoupl zisk na 2,1 miliardy

České Raiffeisenbank, která je pátou největší domácí bankou, stoupl loni čistý zisk meziročně o 124 procent na 2,05 miliardy korun. Za růstem zisku je snížení nákladů, pokles tvorby opravných položek i nižší srovnávací základna, řekl v úterý mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Raiffeisenbank na Karlově náměstí v Praze. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Raiffeisenbank v Česku stoupl zisk na 2,1 miliardy

"Banka vykázala druhý nejvyšší zisk ve své historii, ke kterému přispěly mimo jiné nejnižší náklady i nejmenší tvorba opravných položek za poslední čtyři roky," uvedl místopředseda představenstva Raiffeisenbank Rudolf Rabiňák. Raiffeisenbank je podle něj v tuto chvíli v nejlepší kapitálové i likviditní kondici ve své historii.

Celková aktiva banky dosáhla 226 miliard a meziročně vzrostla o 15 procent. Klientské úvěry vzrostly o deset procent na 174 miliard korun, klientské vklady o 12,3 procenta na 164,7 miliardy korun.

"Dařilo se nám v investicích a úvěrech domácnostem i firmám. Rekordní prodeje hypoték v posledních měsících roku způsobily, že jsme v počtu poskytnutých hypoték loni vzrostli o 12 procent, zatímco celý trh klesal," komentoval výsledky Rabiňák.

Klesly příjmy z poplatků

Celkové provozní výnosy banky klesly o 3,4 procenta především díky nižším výnosům z poplatků a nižším ziskům z operací na finančních trzích. Provozní náklady se meziročně snížily o 23,5 procenta na 5,3 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy meziročně vzrostly o tři procenta na 5,9 miliardy Kč, čisté příjmy z poplatků meziročně klesly o 10,5 procenta na 1,97 miliardy korun. Ostatní výnosy banky, které zahrnují výnosy z operací na finančních trzích a dividendové výnosy, meziročně klesly o 19,3 procenta na 1,06 miliardy korun.

Matka propadla do ztráty

Mateřská společnost banky, rakouská skupina Raiffeisen Bank International (RBI) se loni propadla do ztráty 493 miliónů eur (téměř 14 miliard korun) po zisku 557 miliónů eur v předchozím roce, uvedla RBI v pondělí v předběžném odhadu.

Skupina rovněž uvedla, že plánuje prodej operací v Polsku a Slovinsku a omezení aktivit v Rusku. Ztráta byla vyšší, než očekávali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 455 miliónů eur.

Firma rovněž oznámila, že za loňský rok nevyplatí žádnou dividendu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků