Hlavní obsah
Ruský prezident Putin v televizním pořadu odpovídal na dotazy občanů. Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP

Putin ohlásil konec recese. Máme zaděláno na ekonomický růst, tvrdí

Recesi jsme překonali a přešli k hospodářskému růstu, oznámil ruský prezident Vladimir Putin v úvodu televizní debaty s národem v reakci na znepokojení občanů poklesem životní úrovně. Podle kremelského vůdce má země našlápnuto k budoucímu růstu a Rusové tak již brzy mají pocítit změny k lepšímu.

Ruský prezident Putin v televizním pořadu odpovídal na dotazy občanů. Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP
Putin ohlásil konec recese. Máme zaděláno na ekonomický růst, tvrdí

Ruská ekonomika poslední tři čtvrtletí mírně roste. Recese tak podle prezidenta skončila. Pokles ruské ekonomiky se podle ruského statistického úřadu v loňském roce téměř zastavil, když hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 0,2 procenta.

Putin se dále pochlubil, že roste průmyslová výroba. „Investice rostou rychleji než ekonomika, což znamená, že jsme zadělali na budoucí růst,” nechal se slyšet.

Inflaci 4,1 procenta označil za „velmi nízkou”. Ještě v roce 2015 totiž spotřebitelské ceny rostly o 15,5 procenta.

Putin připustil, že roste chudoba

Ruský prezident připustil, že se reálně snížily příjmy občanů a zvýšil se i počet lidí, kteří žijí pod hranicí chudoby. Chce proto začít měnit nevyhovující strukturu hospodářství a zvyšovat produktivitu práce.

„Klíčová je nízká produktivita práce. Bez jejího zvýšení neporostou výplaty a důchody,” zdůraznil ruský prezident.

Televizní pořad je součástí Putinovy kampaně před prezidentskými volbami. Jeho největšímu konkurentovi Alexeji Navalnému úřady znemožnily kandidovat. Za pořádání protikorupční demonstrace ho později poslaly na 30 dní do vězení. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků