Hlavní obsah
Průměrná měsíční hrubá mzda Foto: Martin Havelka, Novinky

Průměrná mzda vzrostla na začátku roku na 34 tisíc

Průměrná mzda v Česku za první čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent z 32 467 na 34 077 korun. Přesně polovina pracujících Čechů přitom bere více než 29 333 korun hrubého měsíčně, zatímco druhá polovina bere méně než tuto částku. Právě takový byl v prvním čtvrtletí medián mezd.

Průměrná měsíční hrubá mzda Foto: Martin Havelka, Novinky
Průměrná mzda vzrostla na začátku roku na 34 tisíc

Spotřebitelské ceny se ve stejném období meziročně zvýšily o 3,6 procenta, což znamená, že se mzdy reálně zvýšily jen o 1,4 procenta.

„Trend růstu platů polevil i v prvním čtvrtletí letošního roku. Nedá se očekávat, že bychom letos na dlouhou trajektorii vyšších mezd navázali,” okomentovala aktuální vývoj ekonomka a ředitelka společnosti Bondster Jana Mücková.

Zlomové v tomto podle ní bude druhé čtvrtletí, kdy „kvůli nejisté budoucnosti většina zaměstnavatelů přistoupila ke zmražení, nebo dokonce snížení mezd,” dodala ekonomka.

Medián mezd vzrostl meziročně o 5,8 procenta. U mužů činil 31 790 korun, u žen 26 723 korun.

„Optický klam” na grafu

Oproti předchozímu čtvrtletí průměrná mzda zdánlivě klesla. Při očištění od sezonních vlivů však o 1,1 procenta vzrostla. V prvním čtvrtletí přitom bývá nominální průměrná mzda vždy nižší než v posledním čtvrtletí předchozího roku.

„Zdálo by se, že po Novém roce dochází vždy ke snížení mezd. Je to však z velké části optický klam. Mzdy v prvním čtvrtletí rostou nejen vzhledem k prvnímu čtvrtletí předchozího roku, ale také například vzhledem k druhému i třetímu,“ uvedl pro Novinky ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.

Podle něj za tímto „klamem“ stojí právě čtvrté čtvrtletí. „Firmy i státní úřady vyplácejí vánoční bonusy, třinácté platy a podobně. Proto je nárůst ve čtvrtém čtvrtletí vyšší než dlouhodobý trend a první kvartál na grafu působí jako pokles,“ dodal Bartoň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků